Gebelik ve Doğum

Gebelik ve doğum süreçleri her kadının yaşamında oldukça önemli anların bütünüdür. Gebelik gerek planlanmış gerekse de planlanmamış şekilde gerçekleşebilmektedir ve her iki durumda da anne adayının dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Gebeliğe hazırlık dönemi, folik asit ve diğer vitaminlerin kullanımının yanı sıra gebelik takibinin nitelikli bir şekilde uygulanması hem anne adayının hem de bebeğin sağlığının korunmasında büyük önem taşımaktadır. Öte yandan gebelik sürecinde yaşanması muhtemel sağlık problemlerine karşı alınan önlemler; riskli büyük gebelik durumlarında riskli gebelik takibinin sürdürülmesi de 40 haftalık süreçte dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Gebelik sürecinde hem annede hem de bebekte büyük değişimler yaşanmaktadır. Söz konusu değişimleri; hafta hafta gebelik takibi ve ay ay gebelik takibi içeriklerimizden takip edebilirsiniz.

Gebeliğin 3. Döneminde ise doğum çeşidine karar verilmektedir. Hangi doğum yönteminin uygulanacağına anne ve bebeğin sağlık durumu gözetilerek karar verilmektedir. Doğum çeşitlerine de sayfamızda bulunan içeriklerden öğrenebilirsiniz.