Büyükdere Cad. Osman Apt. No:58 Daire:16 Kat:7 MECİDİYEKÖY (Mecidiyeköy otobüs duraklarındaki Tavuk Dünyası üstü)
gebelik zehirlenmesi

Gebelikte Zehirlenme

Gebelik zehirlenmesi 20. gebelik haftasından sonra yüksek kan basıncıyla birlikte idrarda protein kaybı ve vücutta şişliklerin olması durumudur. Preeklampsi olarak adlandırılır. Mutlaka doktor gözetiminde olmalı. Anne ve bebek için tahlikeli olabilecek bir hastalıkdır. Kısa sürede önemli kilo artışı, tansiyonun en az 6 saat arayla ve dinlendikten sonra ölçümünde 140/90 mmHg'dan yüksek olması, el ve ayakda şişlik olması, idrarda protein kaybının en az 1+ olması tehlikeli işaretlerdir.

Preeklampsi  genellikle ilk gebelikde görülür. Gebelik zehirlenmesi hafif veya şiddetli olabilir. Hafif gebelik zehirlenmelerinde gebe ayakdan, hastaneye yatmadan sıkı bir şekilde takip edilmeli. Ağır gebelik zehirlenmeleri mutlaka hospitalize edilmeli. Ağır preeklampsilerde idrar miktarı da azalmıştır. Ayrıca baş ağrıları, görmede bulanıklık, akciğer ödemi gelişebilir. Karaciğer fonksiyonları bozulur, trombosit sayısı azalır. Yukardaki ağır tabloya sara nöbetleri(havale) eklenirse eklampsi başlamıştır. Çok ciddi bir hastalık olan bu durumda anne ve bebek ölümü olabilir.

Gebelikte Zehirlenme Oranı 

Preeklampsi hamilelerde %6-8  oranında  görülür. Genellikde ilk gebelik, çoğul gebelikler, önceden yüksek tansiyonu olanlar, şeker hastalığı olan hamileler, böbrek hastaları ve bağ dokusu hastalıkları olanlarda daha sık görülür. 20 yaşın altındaki, 35 yaşın üstündeki gebelerde  görülme oranı diğer yaş grubuna göre daha fazladır. Anne adayının durumu ve bebeğin gelişimi çok sıkı bir programla takip edilerek gerektiğinde doğum başlatılır.

Eklampsi gelişmişse, trombosit sayısı 100.000'in altına inmişse, karaciğer enzimleri yükselmiş, akciğer ve böbrek sorunları başlamışsa gebelik haftasına bakılmaksızın doğum başlatılmalı.