Gebelikte Vajinal Akıntılar

Gebelikte Vajinal Akıntılar

Gebelik Döneminde Vajinal Akıntı

Gebelikte  vajinal akıntı sıklıkla görülür. Hemen hemen tüm gebelerde akıntı eskiye göre artmıştır. Artan hormonlara bağlı vajinadaki salgı bezlerinin faaliyeti artar.Bu artışda akıntıyı artırır. Bu fizyolojik bir akıntıdır.

Akıntı gebeliğin her ayında olur. Fakat ilerleyen aylarda daha fazla olur. Gebeliğe bağlı fizyolojik akıntılar kokusuz, berraktır. Akıntı kötü kokulu, yeşil veya  peynir kesiği gibi beyaz küçük parçalar halindeyse, kaşınyı ve yanma hissediliyorsa bu durum doktora söylenmeli. Bakterilerin ve mantarın sebep olduğu akıntılar doktor muayenesinde kolayca  tesbit edilir. Uygun ilaçlarla ya sadece gebe, yada eşle birlikte tedavi edilir. Bazı tipleri eşe bulaşabileceği için eş tedavisi gerekmektedir.

Hamileler mantara karşı korumak için iç çamaşırlarını nemli tutmamalı. Çünkü gebelikde vajinal floradaki değişim nedeniyle mantara eğilim fazladır. Tuvaletten sonra iyi kurulanmalı. İç  çamaşırları 90 derecede yıkanıp ütülenmeli. Vajinal bölgeye parfüm, sabun kullanmamalı. Vajina içerisi su ile yıkanmamalı.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet beyindeki bazı bezler, yumurtalık ve rahim üçgeni arasındaki hormonal faaliyetler sonucu rahim iç tabakasının kalınlaşması ve hormon seviyesinin azalmasına bağlı bu tabakanın kanama şeklinde dışarıya atılmasıdır. Adet kanaması belirli aralıklarla her ay tekrarlanan vajinal  kanamalardır.

Kadınlarda ortalama adet görme yaşı 12-13 cıvarıdır. 10-16 yaş arası normaldir. Normal peryod 28 günde bir şeklindedir. Bu zaman dilimi kanamanın 1. Gününden başlayıp, diğer kanamanın ilk gününe kadar  olan süreçtir. Kanama 5-7 gün sürer. 22 günden önce, 34 günden daha geç olan adet peryodu  düzensiz olarak tanımlanır. 18 yaşına kadar adeter düzensiz olabilir. Ya çok sık, yada seyrek olması normal kabul edilir. 18 yaşından sonra  adet düzensizliği kendiliğinden düzelir. Çok sık kanama kansızlık yapmıyorsa  ilaç verilmez.

Adet düzensizliği yapan nedenler;

  • Üreme organı hastalıkları
  • Sistemik hastalıklar,kullanılan ilaçlara bağlı sebepler sayılabilir.Ayrıca stres,kilo değişiklikleri ve yapılan diyetlerde etkilidir.
  • Genital organlara bağlı nedenler; myom ,polip,kanserler,enfeksiyonlardır.Bu tür durumlarda daha çok ara kanamalar olur.
  • Diğer nedenler tiroıd hastalıkları,beyindeki hipofiz bezinin tümörleri,kanama bozukluğuna neden olan kan hastalıkları,ağır karaciğer hastalıkları, polikistik over sayılabilir.

Vajinal Akıntı hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/vajinal-akinti

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir