Gebelik İle İlgili S.S.S'ler

Cinsel ilişki sonrası şayet gebelik oluşursa kanda betahcg değeri hemen yükselmeye başlar. Gebelik oluşmazsa yükselmez.
Gebeliğe sebebiyet veren ilişkiden 15 gün sonra kanda tesbit edilebilir seviyeye ulaşır. 15 günden önce hormonal seviye tesbit için yeterli yükselmemiş olabilir
Betahcg nin gebelik değerlendirmesinde en erken şüpheli İlişkiden 15 gün geçmeli. Veya beklenen adet tarihi gelmeli. Beklenen adet gelmemiş 1/2 gün geçmişse kanda betahcg bakılmalı.
Gebe kalmak için ilişki sıklığı yumurtlamaya denk düşen günlerde2-3 günde bir şeklindedir.
Sağlıklı gebelik annenin uygun yaş aralığında olması önemli şartlardan biridir. Bu yaş aralığı 20-32 yaş olarak kabul edilir.
Adet gecikmesinden 10 gün sonra yapılacak ultrason ile gebelik tanısı konduktan sonra 4-6 hafta aralıklarıyla ultrason, kilo, tansiyon takibi ve kan testlerinin yapılmasıyla sağlıklı bir gebelik takibi yapılır.
Gebelik sırasında olan kanamalar düşük tehdidi ve düşük kanamalarıdır. Çok nadiren üste görme denilen her ay adet zamanı gelince olan kanamalardır.
İlişki sırasında erkeğin menisi vajinaya boşalmadan hissedemez.
Tüplerle meninin hissedilmesi arasında bir ilişki yoktur. Tüpler karın içine atılmış yumurtayı yakalayan ve vajina içinden rahimi geçerek tüpe ulaşmış spermin yumurtayla birleştiği organdır.
Tüpler kasık bölgesinde rahimin her iki yanında rahimle bütünlüğü olan yumurtayı karın boşluğunda yakalayan organdır.