beklenen-dogum-tarihi-hesaplamasi

Beklenen Doğum Tarihi Hesaplaması

Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır? 

Normal bir gebeliğin süresi 40 haftadır. Adetler düzenli ve son adet tarihi biliniyorsa tahmini doğum tarihi basit bir formül kullanarak hesaplanabilir.

Son adet tarihine 7 gün eklenir, 3 ay çıkarılırsa tahmini doğum tarihi hesaplanır. Örneğin son adet tarihi 01/04 olan hastanın tahmini doğurma tarihi 08/01 şeklindedir. Fakat hesaplanan bu tarihte doğurma ihtimali %20‘dir. %80 ihtimalle hesaplanan bu tarihten +/- 10 gün civarında olacaktır.

Günümüzde gebelikte doğum tarihinin hesaplanması; ultrasonla, ilişki tarihiyle, son adet tarihiyle ve gebelik haftasıyla mümkün olabilmektedir.

Ultrason ile Gebelik Hesaplaması

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle son adet tarihini bilmeyen gebelerde, ultrasonografi ile gebeliğin ilk aylarında yapılan ölçümler ile doğum tarihi yaklaşık olarak hesaplanır. Ultrasonografi ile gebelik haftası tayininde en doğru sonuç gebeliğin ilk 12 haftasında alınır. Daha sonraki haftalarda da ultrason belirli aralıklarla tekrarlanarak tahmini doğum tarihi tespit edilir. Bebek hareketlerinin hissedilmesi de bir kriterdir. Bebek hareketleri ilk gebelikte 18-19.haftada, ikinci ve diğer gebeliklerde iki hafta daha önce olur.

İlişki Tarihi ile Gebelik Hesaplaması

İlişki tarihinin gebeliğin ilk günü olarak sanılsa da aksine son adet tarihinin ilk günü gebeliğin ilk günü olarak kabul edilmektedir. Standart hamilelik hesaplama yöntemi son adet tarihinin ilk günüdür ve gebelik sürecinin 40 hafta olarak kabul edilmesi ile doğum tarihi bu şekilde hesaplanabilmektedir.

Son Adet Tarihi ile Gebelik Hesaplaması

Gebelik haftaları ve doğum tarihi günümüzde son adet tarihine göre hesaplanmaktadır. Gebelik; 40 hafta (9 ay 10 gün) sürmektedir ve son adetin ilk gününe 7 gün ekleyip 3 ay çıkarıldığında muhtemel doğum tarihi hesaplanabilmektedir.

Düzensiz adet döngüsüne sahip kadınların gebelik planlaması sürecinde çeşitli ilaçlar kullanması gerekebilmektedir. Böylece gebelik mümkün olmakla birlikte gebelik hesaplaması da mümkün olabilecektir.

Dış Gebelik hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/dis-gebelik

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir