cinsel-iliskiden-sonra-kasik-agrisi

Cinsel İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı

Cinsel ilişki sonrası kasıklarda meydana gelen kasık ağrısı durumu söz konusuysa, bu durum dikkate alınmalı ve nedenleri araştırılmalıdır. Cinsel ilişki sonrası genital bölgede ya da kasıklarda ağrı durumu hafife alınmayacak ve gerekli durumlarda tedavi edilmesi gereken durumlardır.

Cinsel ilişki sonrası kasık ağrısı daha çok kadınlarda ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumun sebeplerini fiziksel ya da psikolojik kaynaklı sebepler olarak genel başlıklar altında ele alabiliriz.

 • Psikolojik kaynaklı kasık ağrısının sebepleri; ağrılı bir cinsel birleşme yaşandıktan sonra endişe yaşanması ve bu endişe sonrasında kasıkta ağrılar meydana gelmesi olarak örneklenebilir.
 • Fiziksel kaynaklı kasık ağrıları; daha çok erkeklerde yaşanan cinsel ilişki sonrası kasık ağrısının sebeplerini oluşturmaktadır. Kasıkta duyulan ağrı fiziksel birtakım sebeplerle meydana gelmektedir, erkeğin penis derisinde enfeksiyon görülmesi gibi durumlar olarak örneklenebilmektedir.

Ağrının Sebepleri Nelerdir?

Cinsel ilişki sonrası kasık ağrısının sebepleri fiziksel bazı durumlar (zorlanma, tahriş vs.) veya bulaşıcı hastalıklar gibi faktörlerle ortaya çıkabilmektedir. İlişki sonrası yaşanan kasık ağrısı bazen yani hafif olduğu sürece, sağlıklı sürecin bir parçası olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak kasıklarda yaşanan bu ağrıların şiddetli olması durumunda, çok çeşitli sebeplerden kaynaklı durumlar ortaya çıkabilmekte ve acil bir tedavi gerçekleştirilmesi gerekebilmektedir.

Cinsel ilişki sonrası kasık ağrısının sebepleri çok çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir, öncelikle bu sebepleri ele almak gerekmektedir.

Kas Çekilmesi Yaşanması

Cinsel ilişki sonrası dizinizi kırdığınız ya da bacaklarınızı birleştirdiğiniz durumlarda ortaya çıkan kasık ağrılarıdır. Bu ağrılar, kasık bölgesindeki kaslardan bir ya da bir kısmının zorlandığı anlamına gelmektedir.

Orgazm ve Bazı Hastalıklara Bağlı Durumlar

Kadınlarda, güçlü ve uzun süren bir orgazm yaşanması sonucu kasıklarda ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu durumun altında yatan sebep ise, güçlü yaşanan orgazmın vajina etrafındaki ve rahim duvarındaki kasları şiddetli bir şekilde uyarması ve kasmasıdır.

Erkeklerde ise, ağrılı orgazma ve cinsel ilişki sonrası ağrıya sebep olan çeşitli faktörler söz konusudur:

 • Prostat İltihabı
 • Testislerde meydana gelen iltihaplanmalar
 • Epididimit
 • İdrar yolunda meydana gelen iltihaplanmalar.
 • Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar, erkeklerde cinsel ilişki sonrası kasık ağrılarına sebep olabilmektedir.

Tahriş Olma Durumu

Cinsel ilişki sırasında yaşanan fiziksel tahriş, özellikle kadınlarda ilişki sonrası kasık ağrılarına sebep olabilmektedir. Fiziksel tahrişin en sık karşılaşılan birtakım nedenleri söz konusudur:

 • İlişkiye zihinsel olarak hazır olmama, yani psikolojik olarak yaşanacak birleşmeye hazır hissetmeme durumu, fiziksel tahrişe sebep olabilmektedir.
 • Vajinal bölgede kuruluk bulunması durumunda, tahriş ve ilişki sonrası ağrılar görülmektedir. Vajinanın cinsel birleşme sırasında, olması gereken bir kayganlık düzeyi vardır. Vajinada olması gereken kayganlık düzeyine erişilmediği durumlarda, ilişki sonrası ağrılar ve aynı zamanda ilişki sonrası yanma gibi etkiler söz konusu olmaktadır.
 • Sert ilişki yaşanması durumu tahrişe sebep olmakta ve ilişki sonrası ağrı sebeplerinden birini oluşturmaktadır.
 • Testislere darbe alma gibi durumlarda, tahriş söz konusu olabilmekte ve beraberinde kasık ağrılarını getirebilmektedir.
 • Bulaşıcı hastalıklar sebebiyle, tahrişler meydana gelebilmektedir. Bulaşıcı hastalıklarla birlikte, vajina, idrar yolları veya rahim ağzı iltihap kapabilmekte ve bu iltihaplanma sonucu tahrişler beraberinde ilişki sonrası ağrıları getirebilmektedir.

Ağrılı Cinsel İlişkiler

Yaşanması Ağrılı cinsel ilişkiler, ilişki sonrası kasık ağrısına sebep olabilmektedir. Ağrılı cinsel ilişki yaşanmasına sebep olan faktörler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Endometriyoz; genelde genç kadınlarda görülen iyi huylu fakat çoğunlukla ağrılı olan kronik bir hastalıktır. Endometriyoz, aynı zamanda kısırlığın başlıca nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu hastalığın görülmesi durumunda en küçük lezyonlar bile şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Bu durum, cinsel ilişkinin ağrılı yaşanmasına sebep oluşturabilmekte ve beraberinde ilişki sonrası ağrıları getirebilmektedir.
 • Rahim Fibroidleri bulunması durumunda, cinsel ilişkiler ağrılı hale gelmektedir. Rahim fibroidi; rahimde meydana gelen, düz kas hücreleri ve fibroz bağ dokusundan oluşan kanserli olmayan, sert ve toplu tümörlere verilen addır. Bu tümörler genellikle doğurganlık yıllarında görülmektedir. Rahim bölgesinde meydana gelen bu sert ve toplu tümörler, kanserli yapıya sahip olmasa da cinsel ilişkilerin ağrılı yaşanmasına ve beraberinde ilişki sonrası ağrılara sebep olmaktadırlar.
 • Pelvik inflamatuar hastalıklar bulunduğunda cinsel birleşmeler ağrılı hale gelmektedir. Pelvik inflamatuar hastalıklar, fallop tüpleri ve yumurtalıklar gibi üst üreme organlarının enfeksiyonları için kullanılan genel tanımlamadır. Üreme organları enfeksiyonları ciddiye alınması gereken ve yaygın olarak görülen hastalıklardır. Tedavi edilmesi gereken bu hastalıklar, cinsel ilişki sırasında ağrılı bir birleşmenin ve ilişki sonrası oluşan ağrıların sebebi olabilmektedir.
 • Vajinal maya iltihapları bulunması durumları cinsel ilişkide ağrıya sebep olan faktörlerdendir.
 • İnterstisyel sistit hastalığının bulunması durumunda cinsel ilişkide ağrı kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu hastalık, mesanede meydana gelen, çoğunlukla kadınlarda görülen ve şiddetli ağrılarla karakterize olan bir hastalıktır. Şiddetli ağrılarla kendini gösteren bu hastalık, cinsel birleşmeyi ağrılı hale getiren ve ilişki sonrasında ciddi ağrılara sebep olan bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Overian remnant sendromuyla karşılaşma durumunda, cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı kaçınılmaz hale gelmektedir ve şiddetli ağrılar ilişki sonrası devam etmektedir.
 • Nadiren rahim ağzı kanserleri durumlarında, cinsel ilişkiler ağrılı gerçekleşebilmektedir. Bu etkenlerin yol açtığı ağrıların, cinsel ilişki esnasında yaşanan zevk ve heyecan durumlarında fark edilememe ihtimali vardır.

Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı bulunan hastalarda, cinsel ilişki sırasında sarf edilen fiziksel efor, ilişki sonrası kasık ağrılarına sebep olabilmektedir.

Kasık Ağrısına Neden Olan Jinekolojik Problemler hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/kasik-agrisina-neden-olan-jinekolojik-problemler

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir