Kızlık-Zarı-Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Şişli 

Kızlık zarı; biyolojik olarak işlevi henüz belirlememiş buna karşın sosyal açıdan büyük önem taşıyan bir yapıdır. Kızlık zarı; vajina girişinde 3 ila 4 santimetre içeride bulunan damarlı hassas bir dokudur. Kızlık zarının sosyal önemi; kapalı toplumlarda bekaretin simgesi olarak kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. İlk cinsel ilişkide kızlık zarı deforme olarak ve yırtılarak kanamaya neden olmaktadır. Böylece bekaret bozulmuş olmaktadır.

Tıp literatüründe Hymen olarak tanımlanan bu yapı; halk arasında kızlık zarı olarak adlandırılmaktadır. Tıp alanında yaşanan gelişmeler sonucunda oldukça basit bir şekilde kızlık tamiri yapılabilmektedir. Kızlık zarı tamiri / kızlık zarı dikimi uygulaması Türkiye'de de oldukça sık tercih edilen bir uygulamadır. 

Kızlık Zarı Muayenesi Niçin Gereklidir?

Kızlık zarı muayenesi; kadının bakire olup olmadığının değerlendirilmesi ve teşhis edilmesi amacı ile gerçekleştirilmektedir. Jinekolojik muayene masasına yatırılan hastanın vajina girişinden anlaşılmaktadır. Deformasyona uğrayan kızlık zarı; vajina girişinden belli olmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki kızlık zarının ne zaman deformasyona uğradığı belli olmamaktadır.

Kızlık zarının bozulmuş olması kadının üzerinde sosyal baskı oluşturmaktadır. Bu nedenle birçok kadın özellikle düğün geceleri öncesinde kızlık zarı dikimi uygulamasına başvurmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti) Nedir?

Kızlık zarı dikimi; jinekoloji uzmanlarının uyguladığı basit bir cerrahi uygulamadır. Kızlık zarı dikimi uygulaması; uygulama sonrasında yaşanacak olan ilk cinsel biriktelik sırasında kanamanın gerçekleşmesini amaçlamaktadır. Kızlık zarı dikimi; tıp literatüründe; hymenoplasti olarak tanımlanmaktadır. 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi uygulaması günümüzde iki şekilde yapılabilmektedir. Birincisi daha kısa dönem için geçerli olan basit yöntemdir ikincisi ise uzun vadeli kızlık zarı tamiridir ve bu uygulamada vajinanın iç dokusundan yararlanılmaktadır.

Kızlık zarı dikimi uygulamasında bilinenin aksine herhangi bir dikim işlemi gerçekleştirilmemekte kızlık zarının bulunduğu bölgeye doku eklemesi yapılmaktadır. Yaklaşık 1 saat süren bu operasyon anestezi altında, vajinanın fizyolojik yapısına hakim oldukları için kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Yaşam

Kızlık zarı dikimi sonrasında şeffaf ya da pembe renge yakın bir akıntı yaşanması normaldir. Bunun yanı sıra kanama, ağrı ya da kötü kokulu akıntı durumlarında mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Cinsel İlişki

Kızlık zarı dikimi sonrasında ilk cinsel ilişki sırasında kanama gerçekleşmektedir. Tecrübeli bir hekim tarafından uygulanan kızlık zarı dikimi uygulamalarında mutlaka kanama gerçekleşmektedir ve kızlık zarı dikimi uygulaması yapıldığı hiç kimse tarafından anlaşılamamaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

Kızlık zarı dikimi uygulaması günümüzde iki farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlar; geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi uygulamalarıdır. Kızlık zarı dikimi kalıcı bir şekilde Flep yöntemi ile uygulanmaktadır. Hastanın doku yapısına ve anatomisine göre uygulanacak yöntem ve uygulama başarısı değişkenlik göstermektedir. 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi modern tıbbın olanakları sayesinde uygulanabilen bir yöntemdir. Uzmanlar bu uygulama için FLEP yöntemini tercih etmektedir. Bu yöntemin uygulanması sonrasında ilk cinsel birliktelik ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşmektedir. Kızlık zarı her kadında farklı doku ve esneklikte olabilmektedir. Bu nedenle uygulama öncesinde ayrıntılı bir muayene süreci yaşanmaktadır. 

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı uygulaması genellikle düğün ritüelini eksiksiz bir şekilde yaşamak isteyen kadınların tercih ettiği bir yöntemdir. Bu yöntem, ilk cinsel birleşmeden bir hafta ile on gün öncesinde uygulanmaktadır. 

Kalıcı ve Geçici Kızlık Zarı Dikimi Arasındaki Farklar

Kalıcı ve geçici kızlık zarı dikimi arasında geçerlilik süresi  farkı bulunmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi uygulaması sonrasında cinsel ilişki yaşanmadığı sürece yıllarca kalıcı etkidedir. Geçici kızlık zarı dikimi uygulaması ise 10 gün boyunca kalıcı etkidedir.

Lazerle Kızlık Zarı Dikimi

Günümüzde teknolojinin tıp alanında da kullanılması tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesini ve çok daha konforlu hale gelmesini sağlamaktadır. Kızlık zarı dikimi uygulaması lazer yöntemi ile konforlu bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Kişi bu uygulaması sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmeyecektir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi uygulamasının fiyatları kullanılacak yöntem ve anestezi uygulamasının türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu uygulama için ayrıntılı bilgiyi Op. Dr. Ayşe Darama ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir? hakkında bilgi almak için ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi SSS Soruları

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir