Vajina-siğili

Vajina Siğili Tedavisi

Vajina siğili tedavisiyle ilgili bilgi verebilmek amacıyla öncelikle, vajina siğilinin ne olduğuna ve nasıl belirtilerle ortaya çıktığına değinmemiz gerekmektedir.

Vajina Siğili Nedir?

Genital siğiller ya da diğer adıyla vajina siğilleri, genel olarak cinsel yolla bulaştığı kabul edilen, genital bölgede ortaya çıkan, viral ve bulaşıcı enfeksiyon hastalığıdır. Genital siğil oluşumuna sebep olan, Human Papilloma Virüs adı verilen bir virüstür. Kısaca HPV olarak adlandırılan bu virüsün 80’den fazla çeşidi olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan elde siğil meydana gelmesine sebep olan virüsle, genital bölgede siğil oluşmasına sebep olan virüs cinsleri birbirinden farklıdır.

Dolayısıyla elde oluşan siğiller, genital bölgeye, genital bölgede oluşan siğiller ise ele bulaşmamaktadır. Ancak genital siğiller kolayca ve cinsel yolla bulaşan siğillerdir.

Genital siğil genel itibariyle en sık olarak;

 • Vajina bölgesinde -Servikste, yani rahimin vajinaya açıldığı rahim boynunda,
 • Vulva, yani kadınlarda üreme organının dış bölümünde,
 • Erkeklerde peniste, -Testiste,
 • Anüste,
 • Nadiren kalça bölgesinde,
 • Ağız ve boğaz bölgesinde görülmektedir.

Genital siğiller, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok rastlanılan hastalıktır ve en sık olarak 20-35 yaş grubundaki kişilerde gözlemlenmektedir. Genital siğiller, kolayca bulaşırlar ancak kendilerini göstermeleri zaman alabilmektedir. HPV taşıyan kişiyle temas sonucu bulaşan siğiller, birkaç hafta ya da birkaç ay sonra ortaya çıkabilmektedirler. HPV taşıyan kişiyle temas eden 3 kişiden 2’sinde genital siğiller ortaya çıkmaktadır.

Vajina Siğilleri Kimlerde Görülür?

Vajina siğilleri en sık olarak;

 • 20-35 yaş aralığındaki kişilerde,
 • Birden çok cinsel partnerle birlikte olan insanlarda,
 • Prezervatif kondom kullanmayan kişilerde,
 • Hamile kadınlarda,
 • Cinsel yaşamın erken yaşta başladığı kimselerde,
 • Hasta kişilerle cilt teması gerçekleştiren kimselerde,
 • Birden fazla kadınla birlikte olan kişilerin eşlerinde,
 • Daha önce genital siğil oluşmuş kimselerde,
 • Sigara tüketen kişilerde,
 • Gebelik oluşumunu önlemek amacıyla ağız yoluyla alınan ilaçlar kullanan kadınlarda genital siğil görülme ihtimali oldukça yüksektir.

Belirtileri Nelerdir?

Vajina siğilleri, karnabahara benzer görünüme sahip, bir ya da birden fazla cilt kabartıları şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkmaları uzun sürdüğü gibi, ilk ortaya çıktıkları zaman fark edilemeyecek kadar küçük nitelikte olabilmektedirler.

Kadınlarda vajina siğilleri genellikle;

 • Üreme organının dış bölümü yani vulva bölgesinde ya da vajinada
 • Vajinanın içerisinde
 • Rahimin vajinaya açıldığı rahim boynu olarak da bilinen serviks etrafında
 • Anüs bölgesinde görülmektedir.

Vajina siğilleri genel olarak ortaya çıktıkları bölgede şikayet oluşturmamaktadırlar. Nadir olarak; siğillerde kaşınma, yanma, iltihaplanma ya da kanama gibi şikayetler oluşabilmektedir. Siğiller, ortaya çıktıkları yerde zamanla büyürler ve etrafa yayılabilirler. Siğiller, sadece görüntü ya da bazı nadir durumlarda sebep olduğu kaşıntı, kanama gibi şikayetlere sebep olan hastalıklar değillerdir. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalara göre, vajina siğilleri beraberinde birçok komplikasyona ve kansere sebep olabilmektedirler. Kadınlarda en çok görülen üçüncü kanser türü olan, servikal kanserlerin çoğunlukla HPV virüslerine bağlı olarak ortaya çıktığı bilinmektedir.

Vajina Siğili Tedavisi Yöntemleri

Vajina siğillerinin tedavisi, siğillerin ortaya çıktıkları yere ve büyüklüklerine göre değişmektedir. Genital siğillerin yeri ve büyüklüğüne bağlı olarak gerçekleştirilecek tedaviler genel itibariyle 5 ana başlık altında toplanabilir.

Yüzeysel Tedaviler

Vajina siğilinin ortaya çıktığı yüzeye genellikle krem gibi birtakım kimyasallar kullanılması yoluyla yapılan müdahaleyi içeren tedavilerdir. Kullanılan kimyasallar yoluyla siğillerin uzaklaştırılması hedeflenir. Çeşitleri;

 • İmiquimod krem kullanımıyla yapılan yüzeysel tedaviler,
 • Podophyllum resin içeren kremlerin kullanımı,
 • Podpfiloks solüsyonlu tedavi,
 • 5-floroa urasil içeren kremlerin kullanımı,
 • Trioklar asetik asit ile yakma yöntemiyle uygulanan tedavilerdir.

İnterferon Tedavisi

Siğilin içine antiviral nitelikteki interferon ilacı enjekte edilir ve bu yolla siğilin uzaklaşması sağlanmaya çalışılır.Yan etkileri çok olan ve aynı zamana pahalı olup diğer yöntemlere göre üstünlüğü bulunmayan bir yöntemdir. Bu sebeple fazla tercih edilmemektedir.

Lazer Tedavi (Lazerle Yakma Yöntemi)

Lazerle yakma yöntemiyle vajina siğilleri, lazer ışını yoluyla yok edilmektedir. Lokal anestezi gerçekleştirilerek uygulanan bu yöntem, diğer tedavi yöntemleri denendikten sonra tavsiye edilmektedir. Uygulandığı bölgede iz bırakma ihtimali olan, enfekte olması mümkün uygulamalardır. İşlem sonrası yaklaşık 3 hafta ağrı kesici kullanımını gerektirebilmektedir.

Krioterapi Tedavisi

Bu yöntemde, vajina siğilleri uygulanan likid nitrojen ile dondurulmaktadır. Küçük siğillerde nispeten daha etkili olan bir tedavi yöntemidir. Krioterapi yöntemi, uygulandığı bölgede ağrı duyulmasına sebep olabilmektedir.

Koterizasyon Tedavisi

Bu tedavi yöntemi vajina siğillerinin elektrik akımı ile imha edildiği uygulamadır. Ağrı oluşumu mümkün uygulamalardır. Ağrının azaltılması amacıyla lokal anestezi uygulanması gerekebilmektedir.

Vajina siğili tedavilerinde, bu tedaviler tek olarak ya da kombine şekilde uygulanabilmektedir. Gereken durumlarda, büyük siğiller cerrahi müdahale yoluyla çıkartılabilmektedir.

Çiftlerde, eşlerden herhangi birisi HPV tedavisi görmekteyse, bu süreçte cinsel ilişkiden kaçınmak virüsün bulaşmasını önlemek açısından bir önlem yöntemidir. Çünkü ilişki sırasında yaşanan sürtünme iyileşmeyi engelleyebilmektedir. Eşlerden biri tedavi görmekteyse, diğer eşte vajina siğili bulunmuyorsa, bu eş için tedaviye gerek yoktur.

Yapılan bazı araştırmalara göre, yeşil lifli sebzeler yoluyla alınan yeterli folik asitin (400mg) HPV virüsünden korunma açısından faydalı olduğu ortaya koyulmuştur. Ayrıca, henüz geliştirilmekte olan HPV aşıları üzerinde çalışılmaktadır. Üzerinde çalışılan birinci tip aşı ile siğillerin önlenmesi, ikinci tip aşı ile ise servikal kanserlerin tedavisi amaçlanmaktadır. Her iki HPV aşısı da henüz araştırma aşamasındadır.

Genital Siğiller (HPV) hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/genital-sigiller-hpv

Vajina Siğili Tedavisi SSS Soruları

Dış genital bölge ve vajinada oluşan siğiller Human Papilloma Virüs veya kısaca HPV diye adlandırılan bir virüs tarafından oluşan küçük oluşumlardır. ...

Vajinal siğil bulaşmasını önlemek için sağlıklı tek partnerle ilişki önemlidir. Cinsel partner hpv taşıyıcısı olmamalıdır. HPV ciltteki gözle görülmey ...

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir