kadin-genital-organlari

Kadın Genital Organları

Kadın genital organları iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç genital organlar karın içinde olup, dışarıdan gözlemlenemez. Bunlar ovaryum(yumurtalık), tuba uterina(tüpler), uterus(rahim) ve vajinadır. Dış genital organlar dıştan gözlemlenebilen bölümdür. Bunlar ise büyük dudaklar, küçük dudaklar, clitoris, kızlık zarı ve pubisdir.

İç Genital Organlar

OVERLER badem şeklinde, rahimin her iki yanında yerleşmiştir. Yumurtalık grimsi-pembe renkli 3cm. uzunluğunda, 1,5cm genişliğinde, 1cm kalınlığında,4-6gr ağırlığındadır. Yumurtalıkların görevi her ay yumurta üreterek döllenmeyi sağlamaktır. Anne karnındaki kız çocuğunda, gebeliğin 5. ayında yaklaşık her iki yumurtalıkda 7 milyon civarında yumurta ön hücresi(oosit) vardır. Bu sayı doğumda 1-2 milyon, ilk adet görüldüğünde 400.000 cıvarı, menapozdada sadece birkaçyüz kadardır. Ergenlikle birlikte hormonal faaliyetin başlamasıyla her ay bir yumurta olgunlaşır, çatlar ve karın boşluğuna yumurta  atılarak döllenmeyi başlatır. Her ay sırasıyla bir yumurtalıkdan yumurta atılır. Nadiren 2-3 yumurta atılarak çoğul gebelikler oluşabilir.
 
TÜPLER, yumurtalıkdan atılan yumurtayı rahime nakleden kanallardır. Tüpler, rahim  sağ ve sol üst köşelerine birleşiktir. Ve her birinin uzunluğu ortalama 10 cm kadardır. Tüplerin yumurtaya bakan ucu püsküller halindedir ve yumurtadan atılan ovumun(yumurta) yakalanması ile görevlidir. Fimbria olarak adlandırılır. Fimbria tarafından yakalanan yumurta tuba içinde sperm ile döllenerek tuba kanalıyla rahime taşınır.

RAHİM (UTERUS), karında pelvis denen leğen kemiği içine yerleşmiş önünde mesane, arkada rectum(barsağın son kısmı) ile komşu, şekli armuda benzeyen 8-9 cm uzunluğunda, 6cm eninde, yaklaşık 2.5 cm kalınlığında bir organdır.

Rahimi karın içinde dengede  tutan bağlar vardır. Bağlar rahim ile karın duvarı arasında uzanır. Rahimin görevi döllenmiş embriyonun yerleşip büyümesini ve doğuma kadar gelişmesini sağlamaktır. Rahim iç yüzeyini kaplayan endometrium tabakası her ay belirli bir kalınlığa ulaşarak adet kanaması şeklinde dışarı atılır. Eğer döllenme olur, embriyo uterusa transfer olursa bu tabaka kanamaz, adet görülmez ve gelişmiş embriyoyu beslemeye başlar.

Rahimin vajinada kalan kısmına cervix denir. Vajinal muayenede doktor tarafından çıplak gözle gözlemlenebilir. Smear testinin alındığı ve kadın kanserlerinin  en sık görülenlerinden olan cervix kanserinin yerleştiği yerdir. Ayrıca çok sık rastlanılan rahim ağzı yaralarının bulunduğu bölgedir.

VAJİNA kadın çiftleşme organıdır. Küçük dudaklar arasındaki açıklıkdan(kızlık zarından) başlar, rahime kadar uzanır. Yaklaşık 8 - 10cm uzunluğundadır. 10-11 cm' e kadar genişleyebilr. Ön ve arka duvar şeklinde uzanır. İki duvar birbirine değecek kadar yakındır. Ön duvarın önünde mesane(idrar torbası), arka duvarın arkasında rektum(en son barsak) vardır. Normal doğum sırasında kolayca esneyerek, bebek bu kanaldan geçip dünyaya doğar.

Dış Genital Organlar

BÜYÜK DUDAKLAR, pubisden anuse doğru uzanan, cilde göre daha koyu pigmentli uzunlamasına kabarık içinde ter, yağ bezi ve damarlar olan dokudur. Puberteden önce daha düzdür. Puberteyle birlikte daha dolgunlaşır ve kıllanma başlar. Erkekteki scrotuma(torbalar) eşdeğer dokulardır.

KÜÇÜK DUDAKLAR, klıtorisden başlayarak vajina girişini çevreleyen deri kıvrımıdır. Kıl hücresi barındırmaz. Yağ bezlerinden zengindir.

KLİTORİS, erkekteki penisin karşılığı olan, küçük silindirik,erektil bir organdır. Dıştan görülen kısmı 6-8 mmdir. Derine, iç dokulara doğru uzayan kısmı vardır. Klitoris bol miktarda düz kas dokusuyla çevrili ve erektil, kanlanması bol bir organdır. Cinsel ilişkide sertleşir ve orgazmı sağlar. Afrika ülkelerinde sünnet edilen kız çocuklarında kesilen bölge klitorisdir.

URETRA, klitorisin hemen altında mesanenin dışarı açılan ağzıdır. İdrarın dışarı aktığı deliktir.

KIZLIK ZARI, kızlık zarı hemen vajina girişinde yer almış çok ince bir deri kıvrımıdır. Ortasında adet kanının dışarı akması için bir delik vardır. Doğumsal olarak birkaç çeşidi vardır. İlk cinsel ilişki esnasında oluşan yırtılma sonrasında bir miktar kanama olur. Kanama miktarı zarın yapısına göre hafif lekelenme şeklinde olabileceği gibi, 3-5ml kadarda olabilir. Kızlık zarı penisin geçişine izin verecek kadar esnekse yırtılma ve kanama olmaz.

Vulva (Dış Genital Bölge) Hastalıkları hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/vulva-dis-genital-bolge-hastaliklari

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir