kurtaj-sartlari-nelerdir

Kürtaj Şartları Nelerdir?

Kürtajda Yasal Süreç

Kürtaj ülkemizde 10 haftaya kadar olan gebeliklerde 1983 yılından beri yasal olarak yapılmaktadır. Gebelik haftası hastanın son adet tarihi ve  vajinal ultrason muayenesi yapılarak tespit edilir. Hasta son adet tarihini bilmiyor olabilir. Bu durumlarda gebeliğin ilk aylarında yapılan  vajinal ultrasonografi ile gebelik haftası tesbit edilir. İlk haftalardaki ölçümler güvenilirdir. Hata payı azdır. Ultrasonografi ile gebelik haftası hesaplanırken esas alınan tarih son adet kanamasının ilk günüdür. Hastalar genelde gebelik haftasını  gebe kaldığı tarihden hesaplamaktadırlar. Bu nedenle doktorun tesbit ettiği gebelik yaşı ile, hastanın tesbit ettiği gebelik arasında iki hafta kadar fark olur. Hastanın hesabı iki hafta daha küçüktür.

Kürtaj İşleminde Şartlar

  • 18 yaş üstü bekarlar sadece kendi onayı ile kürtaj olabilirler.
  • Evlilerde eşin de onayı gereklidir.
  • 18 yaş altındakilerde anne-baba onayı şarttır.
  • Acil, kanamalı başvurmuş  vakalarda, hayatı tehdit eden kanama varsa hastanın kendi onayı yeterlidir.
  • 10 haftayı aşan gebeliklerde  embriyonun ölü olması veya sakat olması durumlarında  hekim kurulundan çıkacak onay ile küretaj uygulanır.

Gebelik sonlandırma için kürtajdan başka bir yöntem yoktur. Halk arasında gebeliği sonlandırmak için kullanılan bazı iğneler kullanılmaktadır. Bu iğnelerin düşük yaptırma özelliği yoktur. Sadece vakit kaybına neden olur. Kişi gebe değilse çekilme kanaması denilen kanamaya sebep olur. Gebelik kesinse düşük oluşturmaz.

Kürtaj Fiyatları 2020 hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/kurtaj-fiyatlari-2020

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir