Büyükdere Cad. Osman Apt. No:58 Daire:16 Kat:7 MECİDİYEKÖY (Mecidiyeköy otobüs duraklarındaki Tavuk Dünyası üstü)
kanser tarama testi

Kanser Tarama Testi

Kanser; insan vücudundaki hücrelerin farklı etmenler ile yapısal olarak değişime uğraması ve kontrolsüz şekilde çoğalması olarak tanımlanmaktadır. Çoğalan söz konusu ‘kötü huylu’ hücreler çok hızlı bir şekilde yayılabilmekte ve farklı noktalara sıçrayabilmektedir. Kanser erken tanı ile tedavi edilebilen; yaşam tarzında uygulanacak değişiklikler ile önlenebilecek bir hastalıktır. Bunun yanı sıra erken tedavi için kanser tarama testleri aksatılmamalıdır.

Kanser hücreleri tıp literatüründe onkogen olarak tanımlanmaktadır. Onkogenlerin oluşum nedenleri arasında; metabolik nedenler, kalıtsal nedenler, karsinojen nedenler, çeşitli virüsler ve X ışınları yer almaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan kanser hastalığı erkeklerde en sık; akciğer, prostat, kalın barsak ve mide yer alırken kadınlarda en sık; meme, akciğer ve rahim ağzı kanserleri yer almaktadır.

Kanser hücrelerinin lenfa damarlarına ya da başka organlara yayılması ve bulaşması metastaz olarak tanımlanmaktadır.

Tedavisi oldukça zor olan kanser hastalığında erken tanı tedavinin başarısı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte her insanın (özellikle risk faktörleri taşıyanların) periyodik kanser tarama testlerini aksatmamaları gerekmektedir.

Kanser Tarama Testi Neden Gerekir?

Kanser problemi; yaşam tarzında uygulanacak değişimler, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, zararlı alışkanlıkların terk edilmesine rağmen yaş ilerledikçe açığa çıkma olasılığı oldukça fazladır. Bu nedenle her yetişkin insanın kanser tarama testi yaptırması sağlık kurumları ve uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Meme Kanserinde Tarama Testi

Meme kanseri konusunda uygulanan tarama testi; 20 yaştan itibaren kendi kendine muayene, 20 ila 40 arasında iki yılda bir; 40 yaştan itibaren her yıl mamografi ve ultrason çekimi gerekmektedir.

Rahim Ağzı Kanserinde Tarama Testi

Rahim ağzı kanseri konusunda ilk cinsel ilişki sonrasında 3 yıl içerisinde uygulanması gerekmektedir. Bununla birlikte her yıl periyodik olarak kanser tarama testi yaptırılmalıdır. Rahim ağzı kanserinde kanser tarama testi; jinekolojik muayene ve PAP Smear testi uygulamasından oluşmaktadır.

Kadın Hastalıklarında Kanser Tarama Testi

Kadın genital sistemi oldukça karmaşık bir yapıdadır. Vajina, rahim ağzı, rahim ve yumurtalıklardan oluşmaktadır. Bu organların her birinde kanser oluşumu gözlemlenebilmekle birlikte cinsel yolla bulaşan çeşitli virüsler de kanser hücrelerinin gelişmesine neden olabilmektedir. Yaşam içerisinde her ne kadar önlem alınabilse de kanser tarama testleri kadın yaşam ömrünün uzatılmasında ve toplum sağlığının korunmasında önemli derecede etkilidir.