kurtaj-kim-tarafindan-yapilir

Kürtaj Kim Tarafından Yapılır?

Kürtaj Uygulamasını Kimler Yapar? 

D&C (Dilatasyon ve Küretaj) kadın hastalıkları ve doğum uzmanları (jinekolog) tarafından yapılır. Bu işlem yetkisi olmayan kişiler tarafından yapılmamalı. Kürtaj muayenehane, klinik ve hastanede yapılabilir. İşlemin yapılacağı yeri belirlemede en önemli faktör uygulanacak anestezi şeklidir. Genel anestezi uygulanacaksa ameliyathane şartları olmalı. Sedasyon ve lokal anestezi muayenehanede uygulanabilir. Bir diğer belirleyici faktörde hastanın isteğidir.

Kürtaj geçirdiğiniz daha sonraki yıllarda muayene sırasında anlaşılmaz. Sadece kürtajdan 1-2 gün sonra yapılan jinekolojik muayenede dikkatli bir jinekolog tarafından rahim ağzına kürtaj sırasında tutturulmuş bir aletin yeri tesbit edilebilir. Bu bulguda  yakın zan-manda bir operasyon geçirilmiş olduğunun işaretidir. 2-3 gün sonrasında bir komplikasyon oluşmamışsa tesbit edilemez.

Kürtajda Yasal Şartlar Nelerdir? 

Kürtaj işlemi ülkemizde 10 haftaya kadar yasal olarak yapılmaktadır.10 haftaya kadar olan gebeliklerde bekar ise kişinin kendi onayı yeterlidir.18 yaş altı kişilerin ise ebeveynlerden birinin onayı şarttır. Evli çiftlerde eş onayı da gerekir. 10 haftayı aşan gebeliklerde embriyo, fetüs ölü ise veya yaşamla kabil olmayan bir hastalığı taşıyor, anomalileri varsa bu konuda yetkili kurulun vereceği heyet raporuna dayanılarak gebelik hastanede yatış yapılarak sonlandırılır.

Kürtaj Fiyatları 2020 hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/kurtaj-fiyatlari-2020

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir