corona-virus-ve-gebelik

Corona Virus ve Gebelik

Corona virüs ve gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler pek çok kadının merak ettiği bir konudur. Öyle ki Covid-19 salgını tüm dünya için çok yeni bir hastalıktır ve etkileri yeni öğrenilmektedir. Covid -19 31.12.2019 tarihinde Çin Wuhan’ da ortaya çıkmış, tüm dünyaya hızla yayılarak pandemiye dönüşmüştür.

Hızlı yayılması, kesin tedavinin henüz olmaması, ölümcül olması hastalığın önemini artırmaktadır.

Covid -19 Hamileler İçin Bir Risk midir?

Gebelikte Covid-19 vaka sayısı henüz çok azdır ve gebelerde genel topluma göre artmış bir duyarlılık henüz bildirilmemiştir. Fakat bilinen bir durum var ki gebelerin hastalıklara karşı daha duyarlı olduklarıdır. Benzer virüsler olan SARS-Cov ve MERS-Cov enfeksiyonlarının gebelerde yarattığı yüksek ölüm oranları yüzünden Covid-19 ile enfekte olmuş veya şüpheli enfekte vakaların bu konuda yetkin bir ekip tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Şimdilik gebe vaka sayısı çok azdır ve gebeye yaklaşım, gebe olmayanlar gibidir. Bazı gebelerde fetal distres ve erken doğum görülmüştür. Anneden plasenta yoluyla bebeğe geçtiğine dair kanıt yoktur. Gebelerde virüs + ise hızlı izolasyon, hospitalizasyon, hızlıca enfeksiyon kontrolü, ilerleyen nefes sıkıntılarında oksijen tedavisi ve anne ve bebeğin monitör takibi gerekir.

Hamilelikte Corona Virüsten Nasıl Korunmalıyız?

Hamilelerin virüsten korunması için özel önem gösterilmeli. Vücut direncinin hassas olduğu bir dönem yaşamaktadır. Bu nedenle;

  • Gebe kendini izole etmeli, mutlaka dışarı hiç çıkmayarak evde kalmalı, ancak çok önemli hayati bir durum varsa maske takarak çıkmalı.
  • Evde şüpheli bir temas varsa kendini özel bir odada izole etmeli, maske takmalı, ortak eşya kullanmamalı.
  • Havlu ve mutfak eşyalarını ayırmalı.
  • Ev halkından ayrı zamanda yemek yemeli.
  • Rutin muayenelerini seyreltmeli ve maske takarak gitmeli.
  • Genel hijyen ve el yıkamaya herkes gibi dikkat etmeli, antiseptik kullanımını abartmamalı.

Corona Virüs Anne Sütünden Geçer mi?

Corona virüs anne sütünden geçer mi konusu ise merak edilen bir başka sorudur. Anne sağlıklı ise, Covid-19 taşımıyorsa bebeği emzirebilir. Fakat hijyene çok dikkat etmeli, emzirmeden önce mutlaka ellerini çok güzel yıkamalı, meme başı temizliğini yapmalı ve maske takarak emzirmeli. Bebekle temas sürecinde dünyada pandemi sonlanana kadar maske takmalı.

Anne Covid -19 + ise direkt emzirme yapılmamalı. Süt özel pompalarla sağılmalı, hijyene dikkat ederek bebeğe verilmeli. Anne Covid -19 negatif olana kadar bebekten izole yaşamalı

Gebeler ve Corona Virus hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/gebeler-ve-corona-virus

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir