Kasık-Ağrısı-Nedenleri

Kasık Ağrısı Nedenleri

Karın ve kasık ağrısı nedeniyle acile veya Jinekoloğa müracaat eden hastada en önemli husus hastanın akut cerrahi müdahale gerektirip, gerektirmediğidir.Daha sonraki husus hastanın gebe olup olmadığı, gebeyse normal gebelik mi, dış gebelik mi olduğu konusudur. Bir diğer husus hastanın takibinin ayaktan mı yoksa hastanede yatarak mı olacağıdır. Kasık ağrıları genelde 2 başlık altında incelenir.Bunlar akut ( ani ) başlayan ve akut karın tablosu yaratan nedenler ve kronik ( uzun ) süre devam eden kasık ağrıları şeklindedir.

Akut(Ani)Ağrı Yaratan Nedenler

Akut başlayan kasık ve karın ağrısı ile başvuran hastada ağrı ani olarak başlamıştır. Muayenede karın ve kasık bölgesi çok hassastır. Bu bulgulara tansiyon düşmesi,terleme, şok tablosu eşlik edebilir.

Bu tür acil tabloyu yaratan nedenler şöyle sıralanabilir:

 • Yumurtalığın veya kistinin sapının dönmesi, kistin patlaması veya kendi dokusunun içine veya dışına kanaması.
 • Tüp iltihapları, tüp ve yumurtalık bölgesinde abse oluşumu
 • Gebeliğin sonlanması sırasında rahim delinmesi ve karın içine kanama.

Hasta genç ise bu durumlar ön plandadır. Hasta daha yaşlı ise crohn hastalığı, safra kesesi iltihabı,mide ülseri delinmesi, akut böbrek iltihabı ve taşı karından başlayıp kasıklara vuran ağrıya sebep olur. Kasık ağrılarında tüm yaş gruplarında akut apendisit ayırıcı tanıda mutlaka akılda olmalı.

Karın ağrısı yapmadan akut kasık ağrısına neden olan sebepler şöyle sıralanabilir:

 • Gebelik
 • Dış gebelik
 • Ovaryal ( yumurtalık) kitle
 • Ovaryal kitle sap dönmesi, patlaması,kanamaları
 • Düşük ağrıları
 • Rahimde var olan myomun dejenere olması
 • Akut pelvik enfeksiyonlar
 • Sistit ( mesane iltihabı)
 • Böbrek taşları

Kronik (Uzun Süreli) Kasık Ağrıları

Kronik ve tekrarlayan kasık ağrıları jinekologların en sık karşılaştığı durumlardandır.Kronik ağrılar hastanın sosyal ilişkilerini, fiziksel iyiliğini etkileyen karmaşık bir durumdur.Nedenini bulmak için ağrının sürekli mi, aralıklı mı olduğu önemlidir. Aralıklı pelvik ağrı en az 6 aydan beri mevcut olan zaman zaman tekrarlayan, arada ağrısız dönemler içeren bir ağrı şeklidir. Aralıklı ağrıların en sık görüleni cinsel ilişki sırasında oluşan ağrılardır.

Bunun nedenleri;

Vulva iltihabı, bartholin absesi , vajina atrofisi, kronik vajinal enfeksiyonlardır.İlişkide derin ağrı hissi ise genellikle endometriozis ,ilerlemiş pelvik enfeksiyonlar ve pelvik yapışıklıklarda olur.

Ovulasyon sırasında olan ağrılarda aralıklı görülen ağrılardır.Yumurtlama sırasında yumurta atılırken oluşan hafif kanama ve sıvı salınımı irritasyon yaratarak ağrıya neden olur.Ağrı genellikle tek taraflıdır.Ve 5/6 saat gibi bir sürede hafifleyerek kaybolur.

Ağrılı adet kanamaları bir diğer nedendir.Genellikle kasıkta orta hatta hissedilir. Endometriozis bir diğer ağrı nedenidir.Endometriozisde ağrılar genellikle adet zamanı ve cinsel ilişkiyle görülen aralıklı ağrılardır. Adenomyozis rahim dokusunun orta derecede büyümesiyle oluşur.Adet zamanı ve ilişkide artan ağrı şeklinde görülür. Rahim ağzı darlığı(servikal stenoz) servikakl kanalın ileri derecede daralmasıyla oluşur.Ve adet kanının akışına engel olur.Rahim ağzı operasyonlarından sonra görülür.

Sürekli Kronik Pelvik Ağrı

6 aydan daha uzun süre var olan ağrılardır.En önemli nedenleri Kronik pelvik enflamasyona bağlı yağışıklıklar Kronik salpenjit( tuba iltihabı) Pelvik desteğin kaybolmasına bağlı rahimde sarkmalar

Pelvik konjesyon sendromu :

Gün sonuna doğru artan, ilişkide derin hissedilen bir ağrıdır. Ağrı genelde kuyruk sokumuna doğru ve bacakların arkasına yayılır.Sıçrama ve ayakta kalmakla daha çok hissedilir. Kronik pelvik ağrılar barsakları ilgilendiren hastalıklarda da olur.Bunlar IBS ( Irrıtable Barsak Sendromu); Ağrı kramp tarzında ve alt karına lokalizedir.Aralıklarla kabızlık ve ishal periyodları vardır.Tipik olarak ağrı yemeklerden sonra şiddetlenir. Kolon ve barsak kanserleri Barsakta oluşan endometriozis odakları Ürolojik sebepler; Kronik idrar yolu iltihabı, sistit Kronik pelvik ağrıya kas iskelet sistemi hastalıkları da sebep olabileceği gibi depresyon , psikklojik sorunlar kronik pelvik ağrı hissedilmesine neden olur.

Cinsel İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/cinsel-iliskiden-sonra-kasik-agrisi

Kasık Ağrısı Nedenleri SSS Soruları

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir