gebeler-ve-corona-virus

Gebeler ve Corona Virus

Gebelikte Coronavirus

Corona virüs enfeksiyonuna bağlı gelişen hastalık 2019 Aralık ayında Çin ‘in Wuhan kentinde ortaya çıkarak dünyaya yayıldı.Dünya Sağlık Örgütü de şubat ayı da olayı pandemi olarak ilan etti, hastalığın sebebinin Covid-19 virüsü(Severe Acute Respıratory Syndrom coronavirüs 2) SARS-COV-2 olarak tanımladı.WHO verilerine göre toplam vaka sayısı her geçen gün artmaktadır.

Virüs hasta kişilerden öksürme, hapşırma yoluyla havaya saçılan damlacıklarla ve virüsle bulaşmış yüzeylerden kişinin eli göz, ağız, burun mukozasına temasıyla bulaşır.Havadaki damlacığın 2 m öteye geçmediği biliniyor.Şikayeti olmayan kişilerden de bulaşabildiği bildirilmiştir.Bulaşıcılık süresi ortalama 5 gün (2-14 gün) olduğu düşünülüyor.

Enfekte olmuş kişilerde yaygın belirtiler ateş, öksürük, nefes darlığıdır.Ciddi vakalarda zatürre,akut solunum yetmezliği,böbrek yetmezliği ve ölüm gelişir
Covid-19 dünyada hızla yayılarak pandemiye dönüşmüştür.Hızlı yayılması ,henüz kesin tedavisinin olmaması, ölümcül olması hastalığın önemini artırmaktadır.

Gebelerin hastalıklara karşı gebe olmayanlara göre daha duyarlı olmaları ölüm oranlarının daha yüksek olması ve geçmişte benzer SARS-COV ve MERS-COV enfeksiyonlarının gebelerde yarattığı yüksek ölüm oranları yüzünden gebelerde Covid-19 yönetiminin multidisipliner bir ekip tarafından yapılması önemlidir.

Şu güne kadar gebelik ve covid -19 vaka sayu çok kısıtlıdır.Onun için yönetim gebe olmayanlar gibidir.Bazı gebelerde fetal distres(anne karnında bebekte stres) ve erken doğum görülmüştür.Anneden bebeğe geçtiğine dair henüz bulgu yoktur.

Gebelik ve doğum yönetiminde uygun izolasyon,hastanede tedavi gereklidir.

Gebenin covid-19 vakasıyla şüpheli teması durumunda hastaneye yatış gerektirmeyen durumlarda 14 gün boyunca evde kalmalı,toplu alanlara gitmemeli, mecbursa gitmeye maske takmalı.Eve ziyaretçi kabul etmemeli,oda iyi havalandırılmalı , ev halkından izole olmalı, ortak eşya kullanmamalı,yemek ev halkından farklı zamanlarda yenmeli .İzolasyon süresi olan 14 gün bitene kadar acil bir durum yoksa rutin muayene ertelenmeli.
Doğumdan sonra bebek covid -19 testine tabii tutulur.Anne sütünde covid -19 olduğuna dair henüz kanıt yoktur.Bebek emzirilirken maske takılmalı veya anne sütü sağılarak, sterilizasyon kurallarına kesin uyarak bebeğe verilebilir.

Corona Virus ve Gebelik hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/corona-virus-ve-gebelik

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir