Büyükdere Cad. Osman Apt. No:58 Daire:16 Kat:7 MECİDİYEKÖY (Mecidiyeköy otobüs duraklarındaki Tavuk Dünyası üstü)
Kürtaj Fiyatları 2019 detay

Kürtaj Fiyatları 2019

Kürtaj arzu edilmeyen gebeliğin sonlandırılma işlemidir. Tıpda D&C olarak simgelendirilir. Halk arasında kürtaj, küretaj olarak bilinir.

Küretajın anlamı kazımakdır. Ama günümüzde küretaj kazıyarak yapılmamaktadır. Vakumla yapılır. Güçlü vakum yapan modern cihazlar kullanılarak işlem 5 dakika gibi kısa sürede sonuçlandırılır. Ayrıca vakum kullanılarak yapılan müdahalelerde de komplikasyon oranı eski yönteme göre çok çok azdır. Vakumla yapılan işlemlerde rahim iç tabakası  kazınmadığı için adetden kesilme, yeniden gebe kalamama gibi durumlarla artık karşılaşmıyoruz denebilir.

Kürtaj Teknikleri Nelerdir?

Geçmiş yıllarda kürtaj rahmin kazınması yöntemi ile gerçekleştirilmekteydi. Ancak bu yöntem oldukça riskli idi. Modern tıbbın olanakları ise kürtaj uygulamasının oldukça güvenilir yöntemler ile uygulanmasını sağlamaktadır. Günümüzde kürtaj uygulaması sıklıkla vakum yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemde gebelik haftasına göre uygun cihaz kullanılmakta ve gebeliğe son verilmektedir.


Detaylı bilgi için 0 212 238 17 17 veya 0 542 457 52 65 nolu telefonlardan bilgi alabilir ya da aysedarama@yahoo.com adresine mail atabilirsiniz.


Kürtaj Kim Tarafından Yapılır?

D&C (Dilatasyon ve Küretaj) kadın hastalıkları ve doğum uzmanları (jinekolog) tarafından yapılır. Bu işlem yetkisi olmayan kişiler tarafından yapılmamalı. Kürtaj muayenehane, klinik ve hastanede yapılabilir. İşlemin yapılacağı yeri belirlemede en önemli faktör uygulanacak anestezi şeklidir. Genel anestezi uygulanacaksa ameliyathane şartları olmalı. Sedasyon ve lokal anestezi muayenehanede uygulanabilir. Bir diğer belirleyici faktörde hastanın isteğidir.

Kürtaj işlemi ülkemizde 10 haftaya kadar yasal olarak yapılmaktadır.10 haftaya kadar olan gebeliklerde bekar ise kişinin kendi onayı yeterlidir.18 yaş altı kişilerin ise ebeveynlerden birinin onayı şarttır. Evli çiftlerde eş onayı da gerekir. 10 haftayı aşan gebeliklerde embriyo, fetüs ölü ise veya yaşamla kabil olmayan bir hastalığı taşıyor, anomalileri varsa bu konuda yetkili kurulun vereceği heyet raporuna dayanılarak gebelik hastanede yatış yapılarak sonlandırılır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Gebeliği sonlandırmanın, ülkemizde tek yöntemi D&C işlemidir. İnternette bulunan düşük yaptıran ilaçlar olarak geçen yönteme itibar etmemeli. Bu ilaçlar belki ufak kanamalara sebep olabilir ama gebeliğin sonlandırılmasını ve düşüğü gerçekleştirmez. Aksine beklerken, ümit ederken gebeliğin büyümesine yasal sürenin geçmesine sebep olur. Kürtaj  işleminde önce hasta muayene edilir ve gebe olup olmadığı kesinleştirilir. Bunun için jinekolojik muayene, ultrason gerekirse kan testi yapılır.

Gebelik tesbiti yapıldıktan sonra ve sonlandırılması isteniyorsa hasta ¾ saat aç olmalı. Anestezi şekline doktor ve hasta birlikte karar vererek muayenenin akabinde gebelik sonlandırılabilir. Vakumla müdahale gebelik büyüklüğüne göre 5-10 dakika sürer. Hasta bir saat dinlendikten sonra günlük hayata dönebilir. İşlemden sonra doktorun önerilerine uymalı ve verilen ilaçları düzenli kullanmalı.

Bir kadının kürtaj yaptırdığı daha sonraki yıllardaki muayene sırasında anlaşılmaz. Ancak işlemden sonraki 3-5 gün içinde  jinekolojik muayenede doktor tarafından anlaşılabilir. Kürtaj sonrası bir iki hafta hafif, orta şiddetde kanama olabilir. Bazen hiç kanama olmayabilir. Sorun olup olmadığı için mutlaka kontrol yapılmalı.

Kürtaj Sonrası

Kürtaj sonrası dönemde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir;

- 6 ay boyunca gebe kalınmamalıdır.

- Doktorun önerdiği ilaçlar mutlaka aksatılmadan kullanılmalıdır.

- Doktorun belirlediği takdirde mutlaka muayeneye gidilmelidir.

- Aşırı kanama, karın ve bel ağrısı ya da kötü kokulu akıntı gibi durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

- Gebelik belirtilerinin devam etmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

- Oturarak duş alınmamalı, deniz ya da havuza girilmemelidir. 

- Kürtaj sonrasında en az 1 hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Kürtajın Yasal Süreci

Kürtaj uygulamasının tabi olması gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Kürtaj uygulamasının gerçekleştirilebilmesi için embriyonun 10 haftadan küçük olması gerekmektedir.

- Evli kadınların kürtaj uygulamasına başvurabilmesi için eşlerinin iznine ihtiyaç duyulmaktadır.

- 18 yaşından küçük kadınların kürtaj uygulamasına başvurabilmesi için ailelerinin iznine ihtiyaç duyulmaktadır. 

2019 Kürtaj Fiyatları

Kürtaj cerrahi küçük müdahale grubunda bir işlemdir. Kürtaj fiyatları her yıl Türk Tabipler Birliği tarafından belirlenir. Belirlenen ücret asgari değeridir. Kürtajda uygulanacak anestezi şekli ve gebelik haftasının ne kadar olduğu fiyatı belirler. İnternet üstünden fiyat bilgisi etik açıdan verilmemektedir.

Kürtaj Fiyatları Sıkça Sorulan Sorular

- Kürtaj uygulamasında anestezi gerekir mi?

Kürtaj uygulaması genel ya da lokal anestezi uygulaması altında gerçekleştirilmektedir.

- Kürtaj sonrası ne zaman kontrole gidilmeli?

Kürtaj sonrasında doktorun önerdiği tarihte kontrole gidilmelidir. Gebeliğin sonlandırılıp sonlandırılamadığı bu kontrolde değerlendirilmektedir. 

- Kürtaj sonrasında ne zaman hamile kalabilirim?

Kürtaj sonrasında tekrar gebeliği düşünmek için minimum 6 ay beklemek gerekmektedir. 

- Kürtaj fiyatları nedir?

Kürtaj fiyatları, gebelik haftası ve uygulanacak anestezi türüne göre belirlenmektedir.


Detaylı bilgi için 0 212 238 17 17 veya 0 542 457 52 65 nolu telefonlardan bilgi alabilir ya da aysedarama@yahoo.com adresine mail atabilirsiniz.