Kızlık Zarı Dikimi SSS Soruları

Kızlık zarı vajina girişinde 5/6 mm yüksekliği olan vajina girişini kapatan ince bir mukozal dokudur. Kızlık zarı bütünlüğü vajinaya penisin girmesiyle veya herhangi bir kaza sonucunda vajinaya yabancı bir cismin girmesiyle bozulur. Bozulan kızlık zarının onarımı kadın tarafından psikolojik ve sosyolojik nedenlerle istenebilir. Kızlık zarı onarımı tıpta hymenoplasti olarak isimlendirilir. 
Kızlık zarı onarımı jinekologlar tarafından yapılan küçük müdahale grubundadır. Klinik ortamında lokal anestezi uygulanarak yapılabilen, en fazla yarım saat süren küçük operasyondur. Kızlık zarı onarımı adet düzenini değiştirmez. Adet düzenini kullanılan hormonal ilaçlar, yumurtalık kistleri, stres, mevsim geçişleri, vücuttan salınan hormonların seviyesindeki değişiklikler etkiler. 
Kızlık zarı onarımı geçici ve kalıcı denilen iki şekilde yapılır.Geçici onarımda belli bir süre içinde ilişki kurulursa kanama olur. Bu zaman dilimi 3-5 gün kadardır.Bu süre geçirilirse sonrasında oluşacak ilişkide kanama olmaz.Kalıcı onarımda süre kısıtlaması yoktur.Onarım yapılıp başarılı şekilde sonuçlanmışsa süre sorunu yoktur.Kişi istediği zaman cinsel ilişki kurabilir.Kanama olması için zar onarımının başarıyla sonuçlanması şarttır.Sürenin önemi yoktur.
Kızlık zarı onarımı tıpta hymenoplasti olarak isimlendirilir.Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından , diğer bir deyişle jinekologlar tarafından yapılır.Kısa sürede ,lokal anestezi uygulanarak yapılabilen küçük müdahaledir. Kalıcı ve geçici onarım olarak iki şekilde opere ediir.Geçici veya kalıcı olacağı tercihi kişi tarafından belirlenir.Günümüzde hymenoplasti bazı plastik cerrahlar tarafından da yapılmaktadır .Fakat kızlık zarı muayeneleri ve operasyonları esas itibariyle Kadın hastalıkları ve doğum hastalıkları dalının işidir.Kadın ,doğum uzmanları (jinekolog) tarafından yapılması ve takip edilmesi gerekir.
Kızlık zarı muayenesi jinekolojik muayene pozisyonunda yatarken jinekologlar tarafından yapılır.
Kızlık zarı dikimi yaklaşık 1 ila 2 saat sürede anestezi altında uygulanmaktadır.
Kızlık zarı dikimi geçici olarak uygulandığında kalıcılığı yaklaşık 10 gün olmaktadır.
Kalıcı kızlık zarı dikimi yıllarca etkili olabilmektedir.
Kızlık zarı dikimi; hangi yöntemle uygulanacağı ve anestezi uygulamasının türüne göre ücretlendirilmektedir.
Kızlık zarı dikimi oldukça basit bir işlemdir ancak aşırı anormal kanama ya da enfeksiyon gibi birtakım risk faktörleri barındırmaktadır. Bu nedenle uzman seçimine özen gösterilmelidir.