Kızlık-Zarı-Muayenesi

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık Zarında Muayene 

Normal jinekolojik muayeneye benzeyen kızlık zarı muayenesinde hasta jinekolojik masaya yatırılmaktadır. Kızlık zarı küçük dudakların aralanmasıyla gözle incelenmekte ve muayene gerçekleştirilmektedir. Uygulama bakirelik incelemesi, kızlık zarı testi, bekaret testi gibi farklı isimlerle anılmaktadır. Yaşanan herhangi bir olay sonrasında kızlık zarının zarar görüp görmediğinin, bozulup bozulmadığının tespiti amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Toplumumuzdaki pek çok kişinin bekareti ile ilgili kuşkular taşıması toplumsal baskıların bir sonucudur. Bu durumda bazı bireyler kızlık zarının bozulup bozulmadığı, kızlık zarı muayenesinin nasıl yapılacağı hakkında endişe ve korku duyabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için kızlık zarı muayenesi olmayı tercih edebilirler.

Kızlık zarı muayenesinin dudakların aralanarak gözle yapıldığından bahsetmiştik. Bu esnada kaymanın önlenmesi amacıyla jinekolog tarafından dudaklar gazlı bez ile tutulmaktadır. Küçük dudakların yana doğru çekilmesi sayesinde kızlık zarı daha net görülecektir. Kızlık zarının daha derinde olduğu durumlar da bulunmaktadır. Böyle durumlarda hastanın ıkınması istenir ve kızlık zarı görülmeye çalışılmaktadır. 5 dakika süren kızlık zarı muayenesinde hasta acı ve ağrı hissetmeyecektir. Muayene esnasında içeri bir şey sokulmuyor olması nedeniyle zarın zarar görmesi, kanama durumu yaşanmamaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesini Kim Yapar?

Kadınlar bazen kendi başlarına el yardımıyla, aynada inceleme yaparak kızlık zarı muayenesi yapabileceklerini düşünürler. Fakat bu şekilde muayene gerçekleştirilmesi ve kızlık zarı durumu hakkında sağlıklı sonuçlar elde edilmesi mümkün değildir. Yırtılmamış kızlık zarına bu şekilde müdahale edilmesi zarın zarar görmesine ve yırtılmasına, zedelenmesine dahi neden olabilmektedir Kızlık zarı muayenelerinin kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir.

Muayene esnasında kişinin kızlık zarının tipi de belirlenmektedir. Kızlık zarı çeşitleri kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Ara bölmeli kızlık zarı yani septalı hymen yapısında kızlık zarı olan kadınların eşleri ile cinsel ilişki esnasında sorunlar yaşayabilecekleri bilinmektedir. Kızlık zarının muayenesi işinde tecrübeli jinekolog tarafından gerçekleştirildiğinde saniyeler içerisinde tamamlanır. Kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda muayene edilmesi için aileden birisinin, velisinin yanında olması gerekmektedir. 18 yaşından büyük olan bireylerin sadece muayene olmak istediklerini iletmeleri yeterlidir. Kadın doğum uzmanları tarafından kızlık zarı muayenesi için gelen hastaların bilgileri kesinlikle gizli tutulmaktadır. Gizlilik resmi kurumlarla paylaşılmıyor olması gibi detayları da kapsamaktadır.

Kızlık Zarı (Hymen) Anatomisi Nasıldır?

Vajina bölgesinde yer alan kızlık zarı ilişkiye girilen yerine iç tabakasının girişindeki kat yeridir. Farklı bir ifade ile vajinanın girişini kısmen kapatmakta olan ve bazen değişse de genellikle ortasında delik, açıklık bulunan ince bir dokudur diyebiliriz. Ağız iç mukozasonın dokusunda ve yumuşaklığındadır. Vajina girişinin 0,5 - 1,5 cm iç kısmında yer almaktadır. Kızlık zarının fizyolojik bir görevi olmasa da bazı toplumlarda dini inançları nedeniyle ideolojik öneminden bahsedilebilmektedir.

Kızlık zarının ilişkiye girilen yeri tamamen perdelemediği bilinmelidir. Orta bölgesinde vajina içerisinden salgıların dışarıya akmasına olanak sağlayan, adet kanamalarının aktığı bir parmak kalınlığında delik bulunmaktadır. Kızlık zarının elastikiyeti ve kalınlığı kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Bazı kadınlarda daha sert ve kalın, bazı kadınlarda esnek ve ince bir yapıda görülebilir. Yapısal farklılıklar kızlık zarının türlerini de belirlemektedir.

Kızlık Zarının Esnekliği

Kızlık zarlarının türlerinde farklılıklar olduğundan bahsetmiştik. Kızlık zarının sert ve kalın yapıda olması ilişki esnasında zarın yırtılmasına müsaade etmeyecektir. Tedavisi amacıyla hekim tarafından müdahale edilerek zarın alınması, kesilmesi veya yırtılması mümkündür. Bazı kızlık zarlarında ise lastik gibi genişleme mümkündür.

Zarın bu şekilde genişlemesi penisin ve farklı yabancı cisimlerin içeri girmesine müsaade edecektir. Bu durumda cinsel birleşme esnasında yırtılma olmayacak, sadece esneme yaşanacaktır. Günümüz ameliyat teknikleri sayesinde özellikle bu durumda olan kızlık zarlarının tamir edilmesi mümkündür.

Bakirelik (Bekaret)

Kızlık zarının ilk birleşmede yırtılması ve yırtılma sonrasında kan akması toplumumuzda önemsenmektedir. Modern yaşam açısından değerlendirildiğinde önemsenmemesi gereken bir detay olan bakirelik büyük bir kesim tarafından hala önemsenmektedir. Bazı toplumlarda bakirelik ve bekaret kavramları hala namus ile ilişkilendirilmektedir.

Kızlık Zarının Yırtılması ve Kanaması

Muayene, doğum, yabancı bir cisim sokulması ve ilk ilişki esnasında kızlık zarı yırtılabilir. İlk ilişki esnasında penisin temasıyla birlikte delik genişleyecek ve zar birkaç yerden zedelenme / yırtılma yaşayabilmektedir. Bu süreçte bir miktar kanama meydana gelebilir. Kanama olması, kanamanın miktarı kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Kanama olursa kırmızı renkte yaşanacaktır. Yırtılma sonrasında kanama genellikle 1 - 2 gün içerisinde duracak ve bir daha o bölgeden kanama yaşanmayacaktır. Penisin tam sertleşmemiş olması ve tamamen girmemesi nedeniyle kızlık zarı yırtılmayabilir. Sonraki ilişkilerde yırtılma meydana gelip, kanama görülebilmektedir.

Kızlık zarının yırtılması ve kanaması ilk cinsel münasebette beklense de zarın yapısının elastik ve esnek olması durumlarda ortada yer alan delik büyüyeceği için penis içeri girse de yırtılma olmayabilir. Fakat bazen kişinin kendi parmağı, partnerin parmağı, ani hareketler, penis ucunun çok az girmesi, adet kanamasını engelleyen tamponlar dahi kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir.

Kızlık Zarındaki Yapısal Farklılıklar hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/kizlik-zarindaki-yapisal-farkliliklar

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir