kizlik-zari-nedir

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?

Kızlık zarı, anne karnındayken oluşan bir yapıdır. Kız bebeklerin genital organları gebeliğin yaklaşık 7.haftasından sonra oluşmaya başlamaktadır. Bu evrede genital duvarların birbirinden ayrışmaya başlamasıyla birlikte, dış dudak ve iç dudak dokuları meydana gelmektedir. İç ve dış dudak dokuları arasında ayrışma sırasında ince bir doku kalmakta ve bu mukozal doku kızlık zarı (hymen) olarak adlandırılmaktadır.

Kızlık zarı, vajinanın birkaç santim içerisinde bulunan, vajinal açıklığı kısmen kaplayan, oldukça ince yapıda zarımsı bir dokudur. Genellikle vajina bölgesinin 2-3 cm kadar içerisinde bulunan kızlık zarı, ortalama 2-3 mm kalınlığındadır. Çeşitli şekiller alabilen kızlık zarı dokusu, kılcal damarlarla çevrilidir.

Kızlık zarı, vajen girişini daraltmakta, ancak tamamen kapatmamaktadır. Kızlık zarının vajeni daraltma derecesine göre, ilişki sırasında kızlık zarında meydana gelen kanama miktarı değişebilmektedir. Aynı doğrultuda, kızlık zarı esnek bir yapıya sahip ise, kızlık zarı kanaması gerçekleşmeyebilmektedir. Bazı nadir durumlarda ise, kızlık zarı tamamen kapalı olabilmektedir. Bu durumda kişi adet olamamakta, adet kanı rahim içi ve vajende birikmektedir. Bu gibi durumlarda, kızlık zarının yırtılması işlemi cerrahi olarak gerçekleştirilmektedir.

Kızlık Zarı Yapısı

Halk arasında  kızlık  zarı  olarak  bilinen  hymen  vajinanın  hemen  girişinde  olan mukozamsı  bir  yapısı  olan deri  kıvrımıdır. Vajinanın  girişinden 1-1,5 cm  içerdedir. Kızlık zarı tam olarak kapalı bir zar değildir.Ortasında bir  delik  vardır. Ve bu delikten  vajina salgısı  ve  adet  kanı  dışarıya  akmaktadır. 

Çok nadiren  kızlık  zarı  tamamen  kapalıdır.Dışarıya adet kanı  akamaz.Bu durumlarda cerrahi işlemle  kızlık  zarı  açılarak  drenaj  sağlanmaktadır. Kızlık  zarının en önemli işlevi  puberteye  kadar  küçük  kız çocuklarını  dıştan gelecek enfeksiyonlara  karşı korumaktır. Puberteden sonra  vajinal  ortamda  bulunan organizmalar  bu görevi üstlenir.

Kızlık Zarı Neden Yırtılır?

  • Cinsel ilişkiye girmek
  • Sert ve kesici bir objenin üzerine düşmek
  • Vajinal yoldan kullanılan ilaçlar ve tampon
  • Aşırı travmatik kaşımalar
  • Genital bölgeden geçirilen operasyonlar
  • Sert cisimler kullanarak mastürbasyon yapmak

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarı, oldukça ince yapıya sahip ve dışardan bakıldığı zaman görülemeyecek yapıda bir dokudur. Ancak uzman kadın doğum doktorları tarafından yapılan kızlık zarı muayenesi ile doku görüntülenebilmektedir.

İnce ve kılcal damarlardan oluşan ince yapıdaki kızlık zarının yırtılması cinsel ilişki, sert bir cismin vajinadan içeri girmesi gibi durumlarda gerçekleşmektedir. Ufak şiddette düşmeler ya da sürtünmeler sonucunda kızlık zarında yırtılma meydana gelmemektedir.

Kızlık Zarı Dikilir mi?

Kızlık zarının onarılması ve dikimi, tıbbi olarak mümkündür. Kadın doğum uzmanları ve jinekologlar tarafından yapılan kızlık zarı dokusunun dikilmesi işlemine, hymenoplasti adı verilmektedir.

Kızlık zarı dikimi, herhangi bir nedenle bütünlüğünde bozulma meydana gelen kızlık zarı dokusunun, özel teknikler kullanılarak bütünlüğünün yeniden sağlanması işlemidir. Günümüzde kızlık zarı dikimi, oldukça hızlı ve etkili şekilde, basit cerrahi teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir.

Kızlık zarı dikimi, lokal anestezi ya da sedasyon yöntemi ile yapılabilmektedir. İşlem sonrası hastanın aynı gün evine dönmesi mümkündür.

Kızlık Zarının Yırtıldığı Anlaşılabilir mi?

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra 7 gün içerisinde kenarlarındaki tahriş iyileşir ve sonrasında başka herhangi bir değişikliğe uğramaz. 7 gün geçtikten sonra bozulma zamanı artık tahmin edilemez. Kızlık zarının yırtılmış olmasından yırtılma zamanı ya da kişinin kaç kez cinsel ilişkiye girildiği anlaşılamaz.

Kızlık Zarı Onarımı

Kızlık zarı onarımı cerrahi olarak iki şekilde geçici ve kalıcı onarım  olarak yapılır. Geçici onarım planlanan cinsel ilişkiden 3-4  gün  içinde  yapılır. 2-3 gün önce yapılması idealdir. 2-3 gün içinde gerçekleşecek ilişkide dikişlerin olduğu bölge yırtılarak kanayacaktır. Kanama mutlak suretle olur.

Kalıcı onarım için zaman kısıtlaması yoktur. Kişi istediği her zaman yaptırabilir ve istediği zaman ilişkiye girebilir. Ay veya yıl sınırlaması yoktur. Kalıcı yöntemde flep kaldırılarak yeni bir zar oluşturulur. Lokal anestezi  ile 20-25 dakika gibi kısa sürede işlem gerçekleşir. Fakat hasta arzu  ediyorsa  genel anestezi de yapılabilir.

Kızlık Zarı Onarımı Sonrası

Kızlık zarı tamirinden sonra kişi  hemen  günlük  yaşamına  dönebilir. Hafif ağrı, yanma hissi olur. Bu nedenle birkaç gün ağrı kesici kullanmalı. Gerekliyse doktor antibiyotik yazacaktır. Antiseptik bir solusyon kullanılmalı. Operasyon sonrası en az iki hafta spor yapılmamalı, yüzmeye gitmemeli, bacakların aşırı açılmamasına dikkat etmeli. Ayakta uzun süre kalmamalı ,mümkünse birkaç gün istirahat etmeli.

Kızlık zarı operasyonları hayatı tehdit eden bir risk içermez. Sadece operasyon bölgesinde kanama, enfeksiyon, ödem gibi  lokal  komplikasyonlar olabilir. Bu durumlarda nadir olur.

Kızlık Zarı Onarımını Partner Anlayabilir mi?

Cinsel ilişki sırasında kızlık zarı tamiri yapıldığı partner tarafından hissedilmez. Sadece jinekolog muayene ederse anlar.

Kızlık Zarı Onarımı Fiyatları

Kızlık zarı dikim fiyatları kliniğe göre değişmektedir. En sağlıklı bilgiyi muayeneden sonra Op. Dr. Ayşe Darama'dan alabilirsiniz. 

Hymen olarak da adlandırılan kızlık zarı, vajina girişinin 1 – 1,5 cm içerisinde yer alan ince, zarımsı bir yapıdır.  Kızlık zarı bir organ değildir. Yalnızca kız çocuklarını enfeksiyonlara ve vajinalarına yabancı bir cisim girmesine karşı koruma işlevi vardır. Ancak genç kızlıktan itibaren kızlık zarının artık vücutta hiçbir işlevi kalmaz.

Bu dönemde ise kızlık zarına toplum tarafından bir anlam atfedilmiştir. Kızlık zarı pek çok toplumda namus ve bekaretin bir simgesi olarak görülmektedir. Kızlık zarının yırtılmamış olan kadınların cinsel ilişkiye girmedikleri düşünülür. Özellikle Doğu toplumlarında bu duruma daha büyük anlam yüklenmektedir.

Kızlık Zarı Dışardan Bakıldığında Görülür mü?

Kızlık zarı vajinanın 1 – 2 cm kadar içerisinde yer almaktadır. İç ve dış dudakların birbirine bitişik bulunmasından dolayı kızlık zarını görmek için dudakların öne ve yana çekme hareketleri ile birlikte vajina duvarların aralanması gerekmektedir. Kişi kızlık zarını kendisini göremez. Kızlık zarı ancak jinekolojik muayenede doğru ve net bir şekilde görüntülenebilir.

Kızlık Zarı Tipleri Nelerdir?

Ortasındaki delik yuvarlaksa hymen annularis , yarım  ay  şeklinde ise  hymen  semilunaris, çok delikli ise hymen kriptoformis, delik  ortasında  bölme  varsa hymen  septus  denir. Kızlık zarı çok ince ve dokusal yüksekliği  az  ve ortadaki delik genişliği fazla ise esnek kızlık zarı olarak  adlandırılır. 

Annüler hymen (yuvarlak halkalı kızlık zarı): En sık görülen kızlık zarı çeşididir. Kızlık zarı, kadınların %70 – 95’inde bu şekildedir. Kızlık zarı, vajina girişinde ve halka şeklindedir. Ortasındaki delik de halka şeklindedir. Bazen ortadaki delik çok geniş ve esnek olduğunda kızlık zarında kanama olmayabilmektedir.

İmperfore hymen (deliksiz kızlık zarı): Nadiren görülür. Kızlık zarında doğuştan delik olmayabilir. Bu durum ilerde tıbbi sorunlara neden olabilmektedir. Adet başladığı zaman kan dışarı akmayacağı için iç genital organlarda her ay adet kanı birikmektedir. 15 yaşına gelmiş ve hala adet görmemiş olan genç kızların kızlık zarı muayene edilmelidir. İmperfore hymen durumunda küçük bir operasyon ile kızlık zarı delinir ve hastaya bekaret raporu verilir.

Septalı Hymen (Bölmeli Kızlık Zarı): Septalı kızlık zarı da yine deliksiz kızlık zarı gibi nadir görülür. Kızlık zarı ortasındaki delik  bir bant ile ikiye ayrılmış haldedir. Bu tip kızlık zarında ilk cinsel ilişkide çok şiddetli ağrı, aşırı kanama ve cinsel ilişkiye tam girememe gibi şikayetler yaşanır.

Kribriform Hymen (Delikli Kızlık Zarı): Yine nadir görülen bir kızlık zarı tipidir. Kızlık zarının ortasında birden fazla küçük delikler vardır. Kızlık zarı genellikle cinsel ilişki esnasında yırtılmamaktadır.

Ksentrik Hymen (Yarımay Kızlık Zarı): Yarımay şeklindedir. Alt kısmı kalın ve geniş bir zardır. Genellikle cinsel ilişki esnasında yırtılmamaktadır. Çok zorlama ile yırtıldığında ise şiddetli kanamalar olmaktadır. Çiftler genellikle cinsel ilişkiye girememe şikayeti ile doktora baş vururlar.

Doğal çentikli kızlık zarı: Cinsel ilişki yaşanmamasına rağmen zarın kenarının dümdüz olmaması, girintili - çıkıntılı çentiklerin bulunması durumudur. Doğuştan gelen yapısal bir durumdur.

Kızlık Zarının Sosyo-Kültürel Önemi

Kızlık zarının varlığı ve ilk ilişkide  kanamanın  olması ülkemizde  halen  önemini  korumaktadır. İlk cinsel ilişkide kanama olması  bakirelik  kanıtı  olarak  bilinir. Halbuki  esnek  zara sahip bir kadın daha önceden cinsellik yaşamış ve kızlık zarı bozulmamış olabilir. Fakat muayenede bakire olarak değerlendirilir.

Son  yıllarda  ülkemizde  cinsel serbestlik konusunda eskiye oranla daha az tutucu bir  durum vardır. Özellikle Doğu  toplumlarında  kızlık zarı tabu olarak görülür, evlenen genç kızda kızlık zarı kanaması gerçekleşmezse olay cinayete kadar uzanabilmektedir. Bu nedenle kızlık zarı tamiri etik olarak tartışılsa  da hayat kurtaran bir operasyondur.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi operasyonları, kızlık zarına yüklenen ahlakçı ve abartılı anlamlar dolayısıyla çoğu zaman tehlikeli bir hal alabilmektedir. Günümüzde bir miktar azalmış olsa da, kadınlar üzerinde hakimiyet kuran ve hatta bazı durumlarda yaşamlarına kast edebilen bu durumların önüne geçilmesi gerekmektedir.

Kızlık zarı uygulamaları, kişinin sağlığına zarar gelmeden, özel bilgileri paylaşılmadan ve güvenilir merkezlerde uygulanması gereken işlemlerdir. Yasalar gereği bu operasyonun fiyatı ile ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılamamaktadır. Ancak; Opr. Dr. Ayşe Darama'dan online randevu alarak titiz ve güvenilir işlemler için başvurabilirsiniz.

Kızlık Zarı Muayenesi hakkında bilgi almak için ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir