Büyükdere Cad. Osman Apt. No:58 Daire:16 Kat:7 MECİDİYEKÖY (Mecidiyeköy otobüs duraklarındaki Tavuk Dünyası üstü)
Kızlık Zarı Nedir

Kızlık Zarı Nedir?

Hymen olarak da adlandırılan kızlık zarı, vajina girişinin 1 – 1,5 cm içerisinde yer alan ince, zarımsı bir yapıdır.  Kızlık zarı bir organ değildir. Yalnızca kız çocuklarını enfeksiyonlara ve vajinalarına yabancı bir cisim girmesine karşı koruma işlevi vardır. Ancak genç kızlıktan itibaren kızlık zarının artık vücutta hiçbir işlevi kalmaz.

Bu dönemde ise kızlık zarına toplum tarafından bir anlam atfedilmiştir. Kızlık zarı pek çok toplumda namus ve bekaretin bir simgesi olarak görülmektedir. Kızlık zarının yırtılmamış olan kadınların cinsel ilişkiye girmedikleri düşünülür. Özellikle Doğu toplumlarında bu duruma daha büyük anlam yüklenmektedir.

Kızlık Zarı Neden Yırtılır?

  • Cinsel ilişkiye girmek
  • Sert ve kesici bir objenin üzerine düşmek
  • Vajinal yoldan kullanılan ilaçlar ve tampon
  • Aşırı travmatik kaşımalar
  • Genital bölgeden geçirilen operasyonlar
  • Sert cisimler kullanarak mastürbasyon yapmak

Kızlık Zarının Yırtıldığı Anlaşılabilir mi?

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra 7 gün içerisinde kenarlarındaki tahriş iyileşir ve sonrasında başka herhangi bir değişikliğe uğramaz. 7 gün geçtikten sonra bozulma zamanı artık tahmin edilemez. Kızlık zarının yırtılmış olmasından yırtılma zamanı ya da kişinin kaç kez cinsel ilişkiye girildiği anlaşılamaz.

Kızlık Zarı Muayene Edilebilir mi?

Kılık zarı muayenesi jinekolojik muayene pozisyonunda yatarken jinekologlar tarafından yapılır. Bu esnada kızlık zarına zarar verilmez. Pelvik kaslara dokunulmaz. Sadece dışarıdan bakılır ve vajina içine girilmez.

Kızlık Zarı Dışardan Bakıldığında Görülür mü?

Kızlık zarı vajinanın 1 – 2 cm kadar içerisinde yer almaktadır. İç ve dış dudakların birbirine bitişik bulunmasından dolayı kızlık zarını görmek için dudakların öne ve yana çekme hareketleri ile birlikte vajina duvarların aralanması gerekmektedir. Kişi kızlık zarını kendisini göremez. Kızlık zarı ancak jinekolojik muayenede doğru ve net bir şekilde görüntülenebilir.

Kızlık Zarının Çeşitleri Var mıdır?

Annüler hymen (yuvarlak halkalı kızlık zarı): En sık görülen kızlık zarı çeşididir. Kızlık zarı, kadınların %70 – 95’inde bu şekildedir. Kızlık zarı, vajina girişinde ve halka şeklindedir. Ortasındaki delik de halka şeklindedir. Bazen ortadaki delik çok geniş ve esnek olduğunda kızlık zarında kanama olmayabilmektedir.

İmperfore hymen (deliksiz kızlık zarı): Nadiren görülür. Kızlık zarında doğuştan delik olmayabilir. Bu durum ilerde tıbbi sorunlara neden olabilmektedir. Adet başladığı zaman kan dışarı akmayacağı için iç genital organlarda her ay adet kanı birikmektedir. 15 yaşına gelmiş ve hala adet görmemiş olan genç kızların kızlık zarı muayene edilmelidir. İmperfore hymen durumunda küçük bir operasyon ile kızlık zarı delinir ve hastaya bekaret raporu verilir.

Septalı Hymen (Bölmeli Kızlık Zarı): Septalı kızlık zarı da yine deliksiz kızlık zarı gibi nadir görülür. Kızlık zarı ortasındaki delik  bir bant ile ikiye ayrılmış haldedir. Bu tip kızlık zarında ilk cinsel ilişkide çok şiddetli ağrı, aşırı kanama ve cinsel ilişkiye tam girememe gibi şikayetler yaşanır.

Kribriform Hymen (Delikli Kızlık Zarı): Yine nadir görülen bir kızlık zarı tipidir. Kızlık zarının ortasında birden fazla küçük delikler vardır. Kızlık zarı genellikle cinsel ilişki esnasında yırtılmamaktadır.

Ksentrik Hymen (Yarımay Kızlık Zarı): Yarımay şeklindedir. Alt kısmı kalın ve geniş bir zardır. Genellikle cinsel ilişki esnasında yırtılmamaktadır. Çok zorlama ile yırtıldığında ise şiddetli kanamalar olmaktadır. Çiftler genellikle cinsel ilişkiye girememe şikayeti ile doktora baş vururlar.

Doğal çentikli kızlık zarı: Cinsel ilişki yaşanmamasına rağmen zarın kenarının dümdüz olmaması, girintili - çıkıntılı çentiklerin bulunması durumudur. Doğuştan gelen yapısal bir durumdur.

Kızlık Zarı Onarılabilir mi?

Kızlık zarı onarılabilmektedir. Toplumun kızlık zarına yüklediği anlam nedeni ile pek çok kadın kızlık zarı dikimine baş vurmaktadır. Kızlık zarı geçici veya kalıcı olmak üzere iki şekilde onarılabilmektedir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi: Geçici kızlık zarı dikimi adından da anlaşılabileceği üzere kısa süreli ve geçici bir çözümdür. Cinsel ilişkiye girmeden birkaç gün önce yapılması gerekmektedir. En fazla 4- 5 gün kalabilir daha uzun süre dayanacağının garantisi verilemez. İşlem esnasında kızlık zarının olduğu alan iplikler ile geçici olarak onarılır. Cinsel birleşme esnasında ipliklerin yırtılması kanamaya neden olur. Bu kanama kızlık zarı kanamasından ayırt edilemez.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi: Kalıcı kızlık zarı dikimi yine adından da anlaşılacağı üzere kızlık zarı dikiminde en kalıcı çözümdür. Flep kaldırma olarak da bilinen kalıcı kızlık zarı dikiminde vajina duvarları kaldırılarak dikilir ve yırtılan kızlık zarı yerine yeni ve benzer bir yapı oluşturulur. Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra ilişkiye yakın ya da uzak zamanda girilmesinin bir önemi yoktur. İlişkiye 5 gün, 5 ay ya da 5 yıl sonra girilsin yine de kanama olur.

Kızlık zarının dikildiği dışarıdan bakıldığında anlaşılamamaktadır. Ancak jinekolojik muayene esnasında tespit edilebilmektedir.