Büyükdere Cad. Osman Apt. No:58 Daire:16 Kat:7 MECİDİYEKÖY (Mecidiyeköy otobüs duraklarındaki Tavuk Dünyası üstü)
kızlık zarı dikimi fiyatları

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı 2019

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?

Kızlık zarı, anne karnındayken oluşan bir yapıdır. Kız bebeklerin genital organları gebeliğin yaklaşık 7.haftasından sonra oluşmaya başlamaktadır. Bu evrede genital duvarların birbirinden ayrışmaya başlamasıyla birlikte, dış dudak ve iç dudak dokuları meydana gelmektedir. İç ve dış dudak dokuları arasında ayrışma sırasında ince bir doku kalmakta ve bu mukozal doku kızlık zarı (hymen) olarak adlandırılmaktadır.

Kızlık zarı, vajinanın birkaç santim içerisinde bulunan, vajinal açıklığı kısmen kaplayan, oldukça ince yapıda zarımsı bir dokudur. Genellikle vajina bölgesinin 2-3 cm kadar içerisinde bulunan kızlık zarı, ortalama 2-3 mm kalınlığındadır. Çeşitli şekiller alabilen kızlık zarı dokusu, kılcal damarlarla çevrilidir.

Kızlık zarı, vajen girişini daraltmakta, ancak tamamen kapatmamaktadır. Kızlık zarının vajeni daraltma derecesine göre, ilişki sırasında kızlık zarında meydana gelen kanama miktarı değişebilmektedir. Aynı doğrultuda, kızlık zarı esnek bir yapıya sahip ise, kızlık zarı kanaması gerçekleşmeyebilmektedir. Bazı nadir durumlarda ise, kızlık zarı tamamen kapalı olabilmektedir. Bu durumda kişi adet olamamakta, adet kanı rahim içi ve vajende birikmektedir. Bu gibi durumlarda, kızlık zarının yırtılması işlemi cerrahi olarak gerçekleştirilmektedir.

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarı, oldukça ince yapıya sahip ve dışardan bakıldığı zaman görülemeyecek yapıda bir dokudur. Ancak uzman kadın doğum doktorları tarafından yapılan kızlık zarı muayenesi ile doku görüntülenebilmektedir.

İnce ve kılcal damarlardan oluşan ince yapıdaki kızlık zarının yırtılması cinsel ilişki, sert bir cismin vajinadan içeri girmesi gibi durumlarda gerçekleşmektedir. Ufak şiddette düşmeler ya da sürtünmeler sonucunda kızlık zarında yırtılma meydana gelmemektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarının onarılması ve dikimi, tıbbi olarak mümkündür. Kadın doğum uzmanları ve jinekologlar tarafından yapılan kızlık zarı dokusunun dikilmesi işlemine, hymenoplasti adı verilmektedir.

Kızlık zarı dikimi, herhangi bir nedenle bütünlüğünde bozulma meydana gelen kızlık zarı dokusunun, özel teknikler kullanılarak bütünlüğünün yeniden sağlanması işlemidir. Günümüzde kızlık zarı dikimi, oldukça hızlı ve etkili şekilde, basit cerrahi teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir.

Kızlık zarı dikimi, lokal anestezi ya da sedasyon yöntemi ile yapılabilmektedir. İşlem sonrası hastanın aynı gün evine dönmesi mümkündür.

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi yöntemlerinde 2 seçenek karşımıza çıkmaktadır. Bunlar; kalıcı kızlık zarı dikimi ve geçici kızlık zarı dikimi olarak sıralanabilmektedir.

Kalıcı (Flep) Kızlık Zarı Dikimi

Genellikle lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen kalıcı kızlık zarı dikimi, ortalama 30 dakika süren operasyonlarla gerçekleştirilmektedir. Hastanın isteğine göre genel anestezi uygulanarak da gerçekleştirilebilmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi sırasında, vajina arka duvarından kaldırılan doku parçası (flep) ile yeni bir kızlık zarı yapılandırılmaktadır. Vajina iç kısmından kaldırılan doku parçası ile, bu bölgenin kanlanması yine vajinanın kendi damarları tarafından sağlanmaktadır. Normal kızlık zarı yapısına sahip, ortasında bir açıklık bulunan yeni yapılandırılmış kızlık zarı ile adet kanı ve vajinal akıntılar dışarı atılabilmektedir. Cinsel ilişki sonrası, yapılandırılan kızlık zarı dokusu yırtılmakta ve normal bir kızlık zarı yırtılmasındaki gibi, kanama meydana gelmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası hymen dokusunun iyileşmesi 6-8 hafta sürebilmektedir. Bu bakımdan bu süre zarfında tampon kullanımı, denize girme, cinsel ilişki gibi faaliyetler önerilmemektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası, bu işlemin yapıldığı ilişkiye girilen kişi tarafından anlaşılamamaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ancak kadın doğum uzmanı ya da adli tıp uzmanı tarafından yapılan muayene ile anlaşılabilmektedir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi, tıpkı kalıcı kızlık zarı dikimi gibi, lokal anestezi yoluyla uygulanabilmekte, fazla kanama ve risk unsuru taşımamaktadır. Ortalama 15-30 dakika süren işlemlerdir.

Geçici kızlık zarı dikimi, genellikle evliliği 1 hafta içerisinde gerçekleşecek olan kişilere uygulanmaktadır. Yırtılmış olan kızlık zarının arta kalan dokularının bir araya getirilmesi ve görünmeyecek nitelikte dikişler atılmasıyla gerçekleştirilen geçici kızlık zarı uygulaması ile, kızlık zarı yeniden yapılandırılmaktadır. Geçici kızlık zarı dikimi operasyonu sonrası, 3-4 gün içerisinde cinsel ilişki yaşanmalıdır, aksi takdirde kanama meydana gelebilmektedir.

2019 Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi operasyonları, kızlık zarına yüklenen ahlakçı ve abartılı anlamlar dolayısıyla çoğu zaman tehlikeli bir hal alabilmektedir. Günümüzde bir miktar azalmış olsa da, kadınlar üzerinde hakimiyet kuran ve hatta bazı durumlarda yaşamlarına kast edebilen bu durumların önüne geçilmesi gerekmektedir.

Kızlık zarı uygulamaları, kişinin sağlığına zarar gelmeden, özel bilgileri paylaşılmadan ve güvenilir merkezlerde uygulanması gereken işlemlerdir. Yasalar gereği bu operasyonun fiyatı ile ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılamamaktadır. Ancak; 0212 238 17 17 numaradan online randevu alabilir, titiz ve güvenilir işlemler için bize başvurabilirsiniz.