vulva-dis-genital-bolge-hastaliklari

Vulva (Dış Genital Bölge) Hastalıkları

İltihaplar

Vulvanın iltihaplarına vulvitis denir. Vulva enfeksiyona maruz kalmak için uygun şartlara sahiptir. Zira anus gibi kirli bir bölgenin hemen yanındadır, devamlı olarak az veya çok sekresyonun olduğu vajina sonundadır. Cinsel ilişkide tahrişe uğrayabilir. Her ay adet kanaması ile temas eder.Bu faktörlere bakılırsa çok sık vulvit olması gerekir. Fakat olmamaktadır. Çünkü bu bölgede epitel kalınlaşmış ve dış tahrişlere karşı direnç kazanmıştır.

En önemli vulvit nedenleri;

  • Travmalar(aşırı seks,aletle meydana gelen yaralanma,kaşımak,ağda tahrişi ve zedelenmeleri)
  •  Şimik vulvit, adet kanı, vajinal akıntı, lohusalık akıntı tahrişleri ,uygun olmayan parfüm ve sabunların kullanımına bağlı tahrişlerle olur.
  •  Paraziter vulvit,anusden vulvaya geçen kılkurdu,trichomonas paraziti,mantar etkeni,bit paraziti şiddetli kaşıntı ve epitel defekti yaratır.
  •  Hormonal vulvit, özellikle menapozda meydana gelen östrojen yetmezliği sonucu oluşan kaşıntı ile epitel defektlerinin iltihaba sebep olmasıdır.
  •  İç hastalıklardan menşei alan vulvitler. Difteri, diabet(şeker hastalığı), anemi(kansızlık), lösemi, nefrit(böbrek iltihabı), sarılık, üremi seyri sırasında vulvit gelişebilir.

Ayrıca birçok bakteride vulvit oluşturur. Vulvit her yaşda olabilir. Dış genital organlarda yanma, kaşıntı vardır. Dış genital organlar kızarmış ve şişmiştir. Ödemlidir. Dokunma ile ağrılıdır. Yürürken ve idrar yaparken şikayetler artar.

Bartholin Bezi İltihabı

Bartholin bezleri vajina girişinde her iki yanda yerleşmiş, çok ince bir kanalla vajinaya açılan bezlerdir. Bezin oluşturduğu sekresyon vajina girişindeki nemliliği sağlamaktadır. Bazı bakteriler vajinaya açılan kanaldan girerek kanalın iltihaplanmasına neden olur. Kanal iltihap sonucunda tıkanır, bez tarafından devamlı üretilen sekresyon dışarı atılamaz ve bez içinde birikmeye başlar. Bez sekresyon biriktikçe  genişler. Bezin büyüklüğü sekresyon miktarına bağlı zeytin, kestane hatta yumurta kadar olur. Biriken sekresyon kısa zamanda ikincil bir enfeksiyona maruz kalırsa abse oluşmaya başlar. Abse formasyonu son derece ağrılıdır. Hasta yürümede ve oturmada zorlanır. Cinsel ilişki mümkün değildir, aşırı şidetli ağrıya neden olur. Ateş 38 dereceye kadar yükselebilir.

Tedavisinde istirahat, antibiyotik, ağrı kesiciler verilir. Abse formu oluşmuşsa en kısa sürede boşaltılır. Daha sonra ilerleyen zamanda kistik formunda iken kist kapsuluyle birlikte ,cerrahi operasyon ile çıkartılır.

İnfant Vulvo Vajinitleri

Kız çocuklarında puberteye kadar görülen iltihaplardır. Kız çocuklarında vajina, kızlık zarı ve vulva labiumları tarafından kapatılarak nispeten korunmaktadır. Küçük kız bebeklerinde vulvovajinit nedeni bakteriler ve bazen gonore(bel soğukluğu) etkenidir. Yeni doğan kız bebeğin gonoreyle bulaşması, normal doğum sırasında bu mikropla bulaşmış annenin doğum kanalından geçmesiyle olur. Daha büyük kız çocuklarında ise tecavüz sonrası olabilir.

Diabet Vulvitisi

En önemli bulgusu vulvada kaşıntıdır. Şeker hastalığı olan kişilerde vulvada dayanılmaz kaşıntılar olur. Kaşıntı sonucu olan epitel defektlerinden iltihaplar oluşmaktadır.

Dış Genital Organ Tümörleri

Genellikle iyi huylu tümörlerdir. En sık görüleni siğiller (condyloma accuminata)dir. En çok makat cıvarında, küçük ve büyük dudaklar ve perinede olur. Horoz ibiği manzarasında nodüller ve pürtüklü doku gelişimi vardır. HPV(Human Papıloma Virus) tarafından meydana gelirler. HPV taşıyan kişiyle cinsel ilişki sonrası bulaşabileceği gibi, HPV ile kontamine olmuş eşyaların bütünlüğü bozulmuş cilt ile teması ile de olmaktadır. Ayrıca HPV ile kontamine olmuş(bulaşmış) tuvaletlerden de geçebilmektedir.

İyi huylu tümörler haricinde ,nadiren vulva kanserleri  de görülür. Vulva kanserlerinin tanı ve tedavisinin donanımlı onkoloji merkezlerlerde yapılması uygundur.

Vajina Enfeksiyonları hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/vajina-enfeksiyonlari

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir