Menopoz-ve-Hormonal-Değişimler

Menopoz ve Hormonal Değişimler

Menopoz yumurtalıklardaki yumurta hücrelerinin yumurtlama ve yaşlanma nedeniyle tükenmesidir. Kronolojik yaşla yumurta tükenmesinin pek ilgisi yoktur. Çok genç yaşlarda yumurta tükenerek erken menopoz olabileceği gibi , geç yaşlarda da yumurta olabilir. Menopoz yaşı kadınlarda 45- 55 yaş aralığında değişmektedir. Türkiyede 45-46 yaşında menopoza girilirken , uzakdoğu ülkelerinde yaş dilimi 50 ye çıkmaktadır. Bu yaş aralığı doğumdaki oosit(yumurta hücresi) sayısı ve yumurta kayıp hızına bağlıdır.

İçindekiler

Sigara İçenler

Beden kitle indeksi 30 dan fazla olan 18 in altında olanlar,ağır spor yapanlar, kronik adet düzensizliği olanlarda menopoz yaşı standarta uymayabilir.
Üremenin en yüksek olduğu yaş aralığı 20 li yaşların ortası ve sonlarıdır. Daha sonra giderek azalır.

Üreme yeteneği azalmasının işareti FSHnın artışı ve adet düzensizliği olmasıdır. Menopoza girme zamanının tayini için sadece FSH değerinin tayini yetersiz olabilir.

FSH yükselmesinin takibi adetin 2-5. günleri arası estradiol ile birlikte yapılmalıdır.

FSH nın 10mIU/ ml yi geçmesi geç üreme dönemine geçildiğini gösterir. Topluma özgü sınır değerler değişebilir. Geç üreme döneminde estradiol normal veya yüksek olabilir. 80 pg/ ml nin üstü yüksek kabul edilir.

Menopoza geçişte erken ve geç dönem vardır. Menopoz yaşı ve klimakterium eş anlamlıdır.

Perimenopoz menopoz geçiş dönemi ve ilk postmenopoz döneminin ilk 1 yılıdır.

Menopozal geçiş döneminde LH artışı FSH dan sonra olur. Progesteron seviyesi ovulasyonun süresi ile azalır.

Menopoza geçiş döneminde estradiol düşüşü pek görülmez, artmış FSH seviyesi estradiol üretiminde artışa neden olabilir.

Menopoza geçiş döneminde İnhibin A ve estradiol düzeyleri belirleyici olmazken İnhibin B seviyesi belirgin olarak düşer. İnhibin B seviyesi follikül düzeyi belirlenmesinde önemli dir.

Postmenopozun ilk 5 yılı erken dönemdir. Bunun da ilk 1 yılı perimenopozal dönemdir. İlk 5 yıldan sonra ölene kadar geçen dönemde menopozdur.
Menopoz döneminde hcg düzeyleri yüksek çıkabilir. Hcg düzeyleri hamile olmayan kadınlarda 40 yaşından sonra yüksek bulunabilir. Hcg ve FSH birlikte değerlendirilmeli.

40 yaşına kadar FSH üst seviye5 olurken 55 yaşa kadar 7.7 , 55 yaştan sonra 13 e kadar normaldir. Hcg menopoza bağlı yükselirken, tümör durumlarında da yüksek olabilir.

Menopoz Nedir? hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/menopoz-nedir

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir