gebelikte-3-hafta

Gebelikte 3. Hafta

Gebeliğin 3. Haftasında Bebekte Olan Değişimler

Gebeliğin 2. haftasının sonunda yumurtanın içinde olduğu follikül çatlamış ve döllenmeye hazır yumurta karın içine atılmıştır. Yumurta atılır atılmaz tüplerin ucundaki saçaklar (fimbria) tarafından yakalanır.

Tüp içinde ilerleyen yumurta tüp içinde ilerleyen milyonlarca spermden bir tanesi tarafından döllenir. Döllenme sırasında sperm yumurtanın dış kabuğunu delerek geçmeye çalışır. Delmek için sperm başından salınan bir sıvı yumurtanın kabuğunu eriterek içeri girer ve sperm çekirdeği ile yumurtanın çekirdeği birleşerek döllenme gerçekleşir. Bu sırada sex kromozomuda belirlenir ve bebeğin cinsiyeti kodlanır. Bebeğin cinsiyetini belirlemek için anne veya baba adayının yapabileceği bir şey yoktur. Tamamen erkekten gelen spermdeki X veya Y kromozomuna bağlı olarak cinsiyet belirlenir.Yumurtlama günü veya beslenmeyle ilgisi yoktur. Kız veya erkek bebek sahibi olma şansı yarı yarıyadır. Yumurtanın döllenmesiyle artık 2 hücreli Zigot oluşmuştur. Bu süreç döllenmeden sonraki 24 saat içinde olmuştur. Ve tüp içinde rahime doğru ilerlerken hücre sayısını ikiye katlayarak bölünmeye, çoğalmaya devam eder.

Annede Görülen Değişikler 

Gebeliğin 3. Haftasında annede sadece hormonal değişimler vardır.Hormonlara bağlı vücutta hassasiyet olabilir. Sanki adet öncesi gerginlik vardır. Sinirlilik, uyku hali, memelerde gerginlik, hafif kasık ağrısı hissedilebilir. Ama tüm anne adaylarının aynı gerilimi yaşaması şart değildir. Her hamilelik ve her kadın faklıdır ve hissettikleride farklıdır. Bu dönemde anne spor yapabilir. Spor gebelikte anne ve bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olmaktadır. Yapılabilecek spor yürüyüş, yüzme, yoga ve pilatestir. Diğer spor çeşitleri önerilmez. Cinsel yaşam sürebilir. Kadın zaten henüz hamile olduğunu bilmiyordur.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir