gebeligin-12-haftasinda-fetuste-olan-degisimler

Gebeliğin 12. Haftasında Fetüste Olan Değişimler

Gebeliğin 12. haftasında embriyonun CRL (baş-popo) mesafesi 5cm, embriyo boyu 8cm kadardır. Ağırlığı 23/30 gram kadardır. Embriyo artık fetüs dönemine geçmiştir. Yüz oldukça netleşmiştir. Fetüsün kemik yapısı güçlenmeye başlamış,tırnaklar oluşmaya başlamıştır. Beyin iki yarım küresi arasında iletişim başlar. Baş halen gövdeye oranla büyüktür. Parmak izi oluşmaya başlamıştır. Duyular gelişir,doku unmaya tepki verebilir. Akciğer keseciklerinde sıvı oluşmaya başlamıştır.

Sıvı oluşumu 34. haftaya kadar devam ederek akciğerden oksijen alınıp dolaşıma katılmasını sağlar. Baş parmak emme refleksi başlar.

12.Haftada Annede Olan Değişimler

Rahim pelvis dışındadır. Zayıf kişilerde dıştan yatınca rahim kabarıklık şeklinde görülebilir. Mesaneye baskı azalmış.Sık sık idrara çıkma azalmıştır.Annenin cildinde gebeliğe bağlı lekelenme olur. Meme başı çevresinde ve göbekten aşağıya doğru inen hatta ciltte renk değişimi , koyuluşma başlar.

Bu hafta içinde Down Sendromu tarama testi olan ikili test yapılabilir. 11/14 hafta testidir.Test sonucunda risk tesbit edilmişse CVS veya daha ileri haftalarda amnıosentez yapılır.Son yıllarda anne kanından feral dna testi olan yeni bir testlede bu risk tesbiti yapılabilmektedir. Bu test için alınan kan yurtdışına gönderilmektedir.

Eğer ki; Hafta hafta gebelik hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız ilgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/hafta-hafta-gebelik-takibi

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir