Gebelikte-19.-Haftasında-Bebekte-Olan-Değişimler

Gebelikte 19. Haftasında Bebekte Olan Değişimler

Gebeliğin 19. Haftasında Bebekte Olan Değişimler

Gebeliğin 19. haftasında yaklaşık 14-18 cm boyunda, ağırlığı 210-250 gr kadardır. Bu ölçümler yaklaşıktır. Net rakamlar değildir. Fetüsün iç kulak gelişimi başlar. Dıştan gelen sesleri duyabilir. Bu haftadan sonra bebeğinize müzik dinletebilir, onunla konuşabilirsiniz.

Gebeliğin 19. Haftasında Annede Olan Değişimler

Annenin hazım sistemi sorunları olabilir. Reflü sık görülür. Bu da gebelik hormonlarının mide ve yemek borusu arasındaki sfinkterin gevşemesine neden olur. Bu nedenle kızartma ve baharatlardan uzak durulmalı. Sık sık ve az yemeli. Yemekten hemen sonra uzanmamalı ve gece yatmadan 3-4 saat öncesinde yemek yemeyi kesmeli. Annede kilo artışı başlar. Ayda 2kg üstüne çıkmamaya gayret etmeli. Beslenmeye dikkat etmeli ve hareket artırılmalı. Hamile pilatesi yüzme, yürüyüş yapılabilir.

Bu haftalarda rahimin karın içinde büyümesiyle sırt üstü yatar pozisyonda aort damarına baskı nedeniyle kan akımı azalır ve baş dönmelerine neden olur. Bu nedenle gebelerin sağ veya sol yan yatmaları önerilir. Hamileler sırt üstü ve yüz üstü yatmamalılar.

Annelerden saç boyama soruları sıkça gelmektedir. İlk üç ay hiç boyama olmamalı. Daha sonraki aylarda bitkisele boya veya kına uygulanabilir. Yolculuk yapılacaksa bu haftalar uygundur. Yalnız çok uzun yolculuklar önerilmez . Uçak seyahati yapılabilir. Araba, tren seyahatlerinde 2 saatte bir dinlenme , ayağa kalkıp yürümek iyi gelir. Yüksek rakımlı yerlere yolculuk önerilmez. Çünkü yüksek rakımlarda oksijen doygunluğu düşüktür.

Gebeliğin 20. Haftasında Bebekte Olan Değişimler

Artık hamileliğin yarısına erişilmiştir. Ortalama 22 cm civarındadır. Ortalama 250 gr dır. Bebeğin cildi verniks denen bir maddeyle kaplanmaya başlamıştır. Verniks cildi kaplayan, koruyan bir maddedir. Cildi sudan korur ve ısı kaybını önler. Saç ve tırnaklar gelişmeye devam eder.İ nce saç ve kaş oluşmuştur. Fakat saç ve tüyler ultrasonda görülmez. Cilt altı yağ dokusu oluşmaya başlamıştır.

Rahim göbek seviyesindedir. 18-22 hafta arası ayrıntılı ultrason yapılır. Doppler ultrasonla kalpten çıkan damarların durumu incelenir. Böyle bir durum varsa daha donanımlı bir hastanede doğum önerilir. Damar anomalileri yaşama izin vermiyorsa sonlandırma önerilebilir. Detaylı ultrason perinatologlar tarafından yapılır. Tüm organların daha detaylı incelenmesi yapılır.

Gebeliğin 20. Haftasında Annede Olan Değişimler

Bu haftalarda annenin kan sayımı yapılarak anemi olup olmadığına bakılır. İdrarda protein araştırması yapılır. Muayenelerde kilo ve tansiyon durumu sıkı takip edilmeli.

Tetanoz aşısı yapılması için uygun zamandır. Bunu aile sağlığı hekimleri ve gebelik takibinizi yapan kadın, doğum uzmanı yapabilir. Doğumda bebeği tetanoza karşı korumak için yapılır. Son 10 yılda tetanoz aşısı yapılmışsa gerekli olmayabilir. Bebeğe giden kan akımımın azalmaması için istirahat halinde anne sağ veya sol yana yatması önerilir.

Hafta Hafta Gebelik Takibi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Link: https://www.aysedarama.com/hafta-hafta-gebelik-takibi

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir