Gebelikte 15. Haftada Bebekte Olan Değişimler

Gebelikte 15. Haftada Bebekte Olan Değişimler

Gebeliğin 15. haftasında bebeğin baş- popo mesafesi 13 cm e ulaşmış, ağırlığı 90 grama ulaşmıştır. Kilosu hızlı artış gösterir. Bir portakal ağırlığına ulaşmıştır. Bebeği dümdüz uzanmış vaziyette yakalamak mümkün olmadığından tam boy ölçümü yapılamaz. Ama üst bacaktaki femur kemiğinin boyu ölçülüp bulunan rakam 7 ile çarpılarak yaklaşık boy tahmini yapılır. Bebeğin cildi kalınlaşmış üstünde ince tüyler çıkmaya başlamıştır.

Tüm vücudu saran bu tüylere lanugo denir. Fetüsü dış sürtünmelerden de korur. Bebeğin hareketi vardır ama henüz anne hissedemez. Kalp atımı hızlı dakikada 140/160 civarındadır. Annenin kalp atımıda hızlanmıştır. Çünkü dolaşımda kan ihtiyacı artmıştır. Bebeğin endokrin sistemi aktif olmaya başlamıştır. İlk 3 ayda bebeğin hormonal ihtiyacı anneden karşılanır. Dokunma ve tat duyuları başlamıştır. Bu aydan itibaren ılık duyusuda gelişir. Dış genital organ şekillenmesi tamamlanmak üzeredir. Bu aylarda erkek bebek görüntüsü daha kolay tesbit edilir. Kız bebek görüntü tesbiti daha geç olabilir.

Gebelikte 15. Haftada Annede Olan Değişimler

Annede meme başı ve karında çatlaklar oluşabilir. Çatlakları önlemek adına badem, kakao yağı, kayısı yağı kullanılabilir. Ama bazen kremlerde özellikle hızlı kilo alınıyorsa çatlakları engelleyemez. Annenin çarpıntısı olabilir. Çarpıntı varsa kansızlık olup olmadığına bakılmalı. Kansızlık varsa demir preparatları başlanır. Kansızlık olmadan da dolaşımdaki kan volümü ihtiyacının artmasıyla hafif çarpıntı hissedilebilir. Uzun süre ayakta kalınırsa varis oluşabilir. Daha önceden varis varsa veya varise eğilim varsa varis çorabı kullanmakta fayda vardır. Ayakta çalışanların zaman zaman bacaklarını kalp seviyesinin üstüne yükselterek dinlenmeli.

Eğer ki; Hafta hafta gebelik hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız ilgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/hafta-hafta-gebelik-takibi

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir