Vajinal Akıntı İle İlgili S.S.S'ler

Vajinal akıntı normal bir seviyede ise kadını rahatsız etmeyen hafif bir nemlilik halidir. Miktar artışı yumurtlama günlerinde olur ve şeffaf uzayan bir akıntıdır.
Cinsel uyarılmaya bağlı vajina duvarındaki hücrelerden salgılama miktarında artış olur. Bu normal bir durumdur. Ayrıca vajinaya atılmış meni ile birlikte akıntı ve ıslaklık miktarı geçici olarak artmıştır.
İlişki sırasında ve sonrasında cinsel uyarıyla akıntı artar ve şeffaf renklidir. Sarı renkli veya başka renklerdeyse enfeksiyon olabileceğini gösterir. Analiz ve muayene gerekir.
Vajinal akıntı fizyolojik akıntı ise bu normalde olması gereken ve spermin ilerlemesine yardımcı olan bir durumdur. Ama vajinal akıntı yoğun ,bakteri içeriyorsa spermin normal hareketini engelleyebilir. Gebe kalmayı zorlaştırabilir.
Normal vajinal akıntı şeffaf beyaz renkte bol olmayan bir akıntıdır. Menide şeffaf renklidir. Yani her iki akıntı rengi aynıdır. Meni yoğunluk nedeniyle daha koyu gözlenebilir.
Vajinal akıntının sebepleri arasında en sık bakteriyel enfeksiyonlar , mantar enfeksiyonları , cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gelir. Bir diğer en sık görülen sebep rahim ağzı yaralarından kaynaklanan akıntılardır. Bunun ayrımı muayene eden jinekolog tarafından tesbit edilir.