labioplasti

Labioplasti

Labioplasti Nedir?

Labioplasti ameliyatı kadın dış genital organındaki labium majus denen dış dudağın hemen iç kısmında yer alan (labium minüs) küçük dudakların operasyonudur. Anatomik olarak dış dudaklar iç dudakların üstünü örtmektedir. Vajina girişindeki nemliliği sağlayan kısımlardan biridir . İç dudaklar vulvada sağ ve solda uzanıp, üstte clitorisde birleşirler. Labio minoraların herhangi bir sebeple normalden büyük ve sarkmış olması estetik sorun yaratabilir. Ve bu büyüklük bazı kadınları rahatsız eder. Bu rahatsızlık estetik kusur kaygısı olabildiği gibi dar pantolon giyenlerde sıkışma, rahatsızlık hissi , ağrı şikayetine neden olabilir. Labioplasti aşırı büyümüş ve sarkmış iç dudakların kadın doğum uzmanı tarafından fazla dokuların alınarak yeniden şekillendirilmesidir. Labioplasti son yıllarda en sık yapılan Ji̇nekoloji̇k estetik operasyonudur. Labioplastiyi tercih eden hastaların çoğu estetik kaygı taşıyan kişilerdir. İç dudaklarda aşırı büyüme cinsel ilişkide irritasyona , ağrıya ve hareketlerde kısıtlamaya neden oluyorsa tıbbi zorunluluk kabul edilir.

Labioplasti Ne İçin Yapılır?

Başlangıçta yapısal olarak normal olan iç dudaklar yaşla birlikte veya doğumlardan sonra doğum travmalarına bağlı olarak veya hormonal nedenlerle büyüyüp, sarkabilir. Bazen her iki dudaktan biri normal boyuttayken diğeri daha büyük ve sarkık olabilir. Bu durum kişinin kendisini kötü hissetmesine neden olabilir. Sarkma aşırı olrsa kadının mayo, dar pantolon giymesine engel oluşturabilir. Spor yapmasına engel oluşturabilir. İş yaşamına veya cinsel hayatına bu durum olumsuz yansıyabilir. Labioplasti çocukluktan sonra her yaşta kadına tıbbi zorunluluk veya isteğe bağlı yapılabilir.
Labioplasti lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Karar hasta ve doktor tarafından karşılıklı konuşularak verilir. Ortalama 30-60 dakika sürer.

Labioplasti Fiyatları

Labioplasti fiyatları yapılan şehire, hastaneye , uygulanacak anestezi şekline göre değişir. Labioplasti fiyatları oldukça az ve ödenilebilecek miktarlardadır. Detaylı bilgi için Op. Dr. Ayşe Darama' dan bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir