Büyükdere Cad. Osman Apt. No:58 Daire:16 Kat:7 MECİDİYEKÖY (Mecidiyeköy otobüs duraklarındaki Tavuk Dünyası üstü)

Kızlık Zarı

Halk arasında  kızlık  zarı  olarak  bilinen  hymen  vajinanın  hemen  girişinde  olan mukozamsı  bir  yapısı  olan deri  kıvrımıdır.

Vajinanın  girişinden 1-1,5 cm  içerdedir. Kızlık zarı tam olarak kapalı bir zar değildir.Ortasında bir  delik  vardır. Ve bu delikten  vajina salgısı  ve  adet  kanı  dışarıya  akmaktadır. Çok nadiren  kızlık  zarı  tamamen  kapalıdır.Dışarıya adet kanı  akamaz.Bu durumlarda cerrahi işlemle  kızlık  zarı  açılarak  drenaj  sağlanmaktadır. Kızlık  zarının en önemli işlevi  puberteye  kadar  küçük  kız çocuklarını  dıştan gelecek enfeksiyonlara  karşı korumaktır. Puberteden sonra  vajinal  ortamda  bulunan organizmalar  bu görevi üstlenir.

Kızlık Zarı Tipleri Nelerdir?

Ortasındaki delik yuvarlaksa hymen annularis , yarım  ay  şeklinde ise  hymen  semilunaris, çok delikli ise hymen kriptoformis, delik  ortasında  bölme  varsa hymen  septus  denir. Kızlık zarı çok ince ve dokusal yüksekliği  az  ve ortadaki delik genişliği fazla ise esnek kızlık zarı olarak  adlandırılır. 


 

Kızlık Zarının Sosyo Kültürel Önemi

Kızlık zarının varlığı ve ilk ilişkide  kanamanın  olması ülkemizde  halen  önemini  korumaktadır. İlk cinsel ilişkide kanama olması  bakirelik  kanıtı  olarak  bilinir. Halbuki  esnek  zara sahip bir kadın daha önceden cinsellik yaşamış ve kızlık zarı bozulmamış olabilir. Fakat muayenede bakire olarak değerlendirilir.

Son  yıllarda  ülkemizde  cinsel serbestlik konusunda eskiye oranla daha az tutucu bir  durum vardır. Özellikle Doğu  toplumlarında  kızlık zarı tabu olarak görülür, evlenen genç kızda kızlık zarı kanaması gerçekleşmezse olay cinayete kadar uzanabilmektedir. Bu nedenle kızlık zarı tamiri etik olarak tartışılsa  da hayat kurtaran bir operasyondur. 
 

Kızlık Zarı Yırtılması

Kızlık zarı cinsel ilişki, bazen de kaza sonucu vajinaya sert bir cisim girmesiyle yırtılır ve kanama olur. Sadece esnek zarlar yırtılmaz  ve kanamaz. Kanamanın rengi vücudun herhangi bir bölgesinden olan kanamayla aynıdır,öyle bir renk farklılığı yoktur. Kanama miktarı kızlık zarının yapısına göre  değişir. Etli  kalın  zar  biraz  daha fazla kanayabilir.

Normalde 10/15 damla kanın oluşturduğu miktar  kadardır. Kızlık  zarı deliği dar ise veya yırtılma  kanlanması  fazla  olan  bir bölgeden  yırtılırsa kanama daha fazla olabilir. Bazen yırtık vajına  dokusuna da ulaşır ve derin yırtık oluşursa dikiş atarak  kanamayı durdurmak  gerekebilir. 

Kızlık Zarı Onarımı Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı onarımı cerrahi olarak iki şekilde geçici ve kalıcı onarım  olarak yapılır. Geçici onarım planlanan cinsel ilişkiden 3-4  gün  içinde  yapılır. 2-3 gün önce yapılması idealdir. 2-3 gün içinde gerçekleşecek ilişkide dikişlerin olduğu bölge yırtılarak kanayacaktır. Kanam mutlak suretle olur.

Kalıcı onarım için zaman kısıtlaması yoktur. Kişi istediği her zaman yaptırabilir ve istediği zaman ilişkiye girebilir. Ay veya yıl sınırlaması yoktur. Kalıcı yöntemde flep kaldırılarak yeni bir zar oluşturulur. Lokal anestezi  ile 20-25 dakika gibi kısa sürede işlem gerçekleşir. Fakat hasta arzu  ediyorsa  genel anestezi de yapılabilir.

Kızlık Zarı Onarımı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızlık zarı tamirinden sonra kişi  hemen  günlük  yaşamına  dönebilir. Hafif ağrı, yanma hissi olur. Bu nedenle birkaç gün ağrı kesici kullanmalı. Gerekliyse doktor antibiyotik yazacaktır. Antiseptik bir solusyon kullanılmalı. Operasyon sonrası en az iki hafta spor yapılmamalı, yüzmeye gitmemeli, bacakların aşırı açılmamasına dikkat etmeli. Ayakta uzun süre kalmamalı ,mümkünse birkaç gün istirahat etmeli.

Kızlık zarı operasyonları hayatı tehdit eden bir risk içermez. Sadece operasyon bölgesinde kanama, enfeksiyon, ödem gibi  lokal  komplikasyonlar olabilir. Bu durumlarda nadir olur.

Kızlık Zarı Onarımını Partner Anlayabilir mi?

Cinsel ilişki sırasında kızlık zarı tamiri yapıldığı partner tarafından hissedilmez. Sadece jinekolog muayene ederse anlar.

Kızlık Zarı Onarımı Fiyatları

Kızlık zarı dikim fiyatları kliniğe göre değişmektedir. En sağlıklı bilgiyi muayeneden sonra doktorunuzdan alabilirsiniz.

Ayrıca 0212 238 17 17 veya 0542 457 52 65 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.