gebelikte-13-haftada-bebekte-olan-degisimler

Gebelikte 13. Haftada Bebekte Olan Değişimler

Fetüsün boyu CRL ortalama 6 cm bebeğin boyu 8 cm kadar, kilosu 40 gramdır. Fetüsün hareketleri güçlenmiştir,fakat anne hala hissedemez. Kemik yapı artmış, kol, bacak belirginleşmiştir.

Fetüsün hareketleri artmış, amnion mayinde yüzmeye başlamış , dönme hareketlerini yapar olmuştur. Kas ve sinir iletişimi oluşmaya başlamıştır. Fetüsün yuttuğu amnıon sıvısındaki elementler barsaklar tarafından emilebilir. Fakat bebek besinlerini anneden göbek kordonu vasıtasıyla almaktadır. Fetüsün yüz yapısı daha netleşmiş, dudak, burun nettir. Esneme hareketi görülebilir. Tırnaklar tam oluşmuştur. Bebek ultrason ekranına artık tam olarak sığmamaktadır. Bölüm bölüm incelenip resimlenebilir. Cinsiyet oluşmuş , ama tam net değildir.

Gebelikte 13. Haftada Annede Olan Değişimler

Annenin karnı dıştan görülebilir şekilde kabarmıştır. Rahim yüksekliği leğen kemiğinin üstündedir. Haftada 1 cm kadar yükselerek 20. haftada göbek seviyesine erişir. Büyümeye bağlı rahim yan bağlarının gerilmesi sonucu anne istirahatle geçen ağrılar hissedebilir. Rutin kan testleri yapılmış, gerekli ise anneye destek olarak demir, vitamin verilebilir.

Down sendromu tarama testi olan ikili test bu haftada da yapılabilir. Gebelik boyunca ultrason işlemi 2 boyutlu olan siyah, beyaz olarak bilinen ultrasonla yapılmalı. 3 ve 4 boyutlu ultrason rutinde kullanılmaz, yüksek ısı verebilir ve kullanımı da kısa süreli olmalı.

Eğer ki; Hafta hafta gebelik hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız ilgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/hafta-hafta-gebelik-takibi

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir