Ağrısız Vakumlu Kürtaj SSS Soruları

Vakumlu kürtaj ülkemizde yaygın olarak uygulanan gebelik sonlandırma yöntemidir. Vakumlu olmayan kürtajdda eskiden küret denen bir aletle kazıma işlemi yapılarak gebelik kesesi alınırdı. Günümüzde ise emiş gücü çok yüksek vakumlu elektrikli cihazlarla gebelik kesesi, rahime hiç zarar vermeden, steril uçlar kullanılarak boşaltılır. Vakumlu kürtajın üstünlüğü komplikasyon ihtimalinin çok azalması, işlemin daha kısa sürede sonlanması ve kazıma işlemini yapmaya gerek kalmamasıdır. 
Vakumlu kürtaj tüm dünyada uygulanan en iyi kürtaj yöntemidir. Vakumlu kürtaj Carmen kanül denilen büyük bir enjektörün ucuna steril uçlar takılarak yapılabileceği gibi, elektrikle çalışan özel vakumlama makinaları kullanılarak da yapılır. Biz kliniğimizde elektrikle çalışan özel makina kullanıyoruz. Çünkü emiş gücü Carmen'a göre daha yüksektir. Parça kalma oranı iyi vakumlama ile çok çok azalır. Ayrıca işlemin hızla sonlanmasını sağlar. Ayrıca rahim delinme ihtimalini azaltır. 
Vakumlu kürtaj klasik kazıma yöntemine göre daha kolay, pratik ve sağlıklı bir yöntemdir. Klasik kazıma yöntemi ile yapılan kürtajlardan sonra 1 ay gibi bir süre ilişki yasağı verilirdi. Fakat vakumlu kürtajda bu konuda da avantaj vadır. 15 gün ilişki olmaması yeterli olur. Vakumlu kürtajda rahim içi kazınmadığı ve steril uçlar kullanıldığı için doku hasarı yok denecek kadar azdır. Sadece kesenin yerleştiği yerdeki dokular hassastır ve buralarda bir hafta gibi bir süreçte hızla iyileşir. 
Kürtaj ister vakumla ister klasik yöntemlerle yapılsın riskler ortaktır. Fakat iki yöntem arasındaki en büyük fark riskin vakumlu kürtajda çok azalmasıdır. Her iki yöntemde de olabilecek riskler enfeksiyon, rahim delinmesi, parça kalması, rahim içi hematom oluşmasıdır. Vakumlu kürtaj da steril, tek kullanımlık, her hasta için yeni açılan uçlar kullanıyoruz. Bu nedenle enfeksiyon riski, delinme riski yok denecek durumdadır. Vakum için özel emiş gücü yüksek cihaz kullandığımız için parça kalma riski de çok çok azdır.
Vakumlu kürtaj uygulamadan önce gebelik şüphesi olan hasta ultrasonografi ile muayene edilir. Muayenede gebelik kesesi görülmemişse vakum uygulanmaz. Vakum uygulaması en erken 4 haftalık gebelikte yapılabilir. Muayenede adet gecikme süresi 4 haftalık gebeliğe uygun, fakat kese görülmüyorsa o zaman da vakum uygulanmaz. Vakumla kürtaj en erken 4, en geç 10 haftada yapılır.