Büyükdere Cad. Osman Apt. No:58 Daire:16 Kat:7 MECİDİYEKÖY (Mecidiyeköy otobüs duraklarındaki Tavuk Dünyası üstü)
Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebelik ternimasyonu, gebelik sonlandırılması ya da dilatasyon kürtaj olarak adlandırılan kürtaj, istenmeyen bir gebeliğin tahliyesi anlamını taşımaktadır. Kürtaj gebelik sonlandırma işlemi için yapılabileceği gibi düşük yapan kadınlarda rahmin içerisinde bebeğe ait yani gebeliğe bağlı atılmayan parçaların temizlenmesi için de yapılmaktadır.

Kürtaj yöntemi tamamen bir cerrahi operasyondur. Cerrahi bir işlem olması nedeni ile steril bir ortamda gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır. Bu nedenle alanında uzman kişiler tarafından yapılması halinde riskleri yok denecek kadar az bir işlemdir. Kürtaj esnasında genellikle lokal ya da genel anestezi uygulanmaktadır. Tüm bu hususlar ve özellikle cerrahi bir operasyon olma noktası nedeni ile Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir konu başlığı oldukça önemlidir.

Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Kürtaj işlemi cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle alanında uzman kişiler tarafından normal gebelik haftaları içerisinde yapılırsa risk oranı oldukça düşük olmakla birlikte hatta herhangi bir riski bulunmamakta diyebiliriz. Ancak cerrahi bir operasyon olması ile bir takım riskler barındırmaktadır.

  • Rahim ve barsak delinmesi
  • Kanama
  • Gebeliğin tahliye edilememeden kalması
  • Tahliye sonrasında rahimde parça kalması
  • İşlem sonunda rahim içerisinde enfeksiyon gelişmesi
  • Anesteziye bağlı gelişen sorunlar
  • Rahim içi dokunun tahrip olması ya da rahim içerisinde yapışıklık oluşması sonrasında adet azalması ya da adet görememe

Kürtaj sonrasında ortalama 15 gün sonrasında yumurtlama gerçekleşmektedir. Bu nedenle kürtaj sonrasında gebe kalma riskinin en aza indirilmesi için Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir konu başlığının dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu konu başlığı içerisinde ele alınacak ilk nokta, doğum kontrol yöntemleridir. Özellikle kürtaj sonrasında doktor önerisi doğrultusunda bu yöntemlere başvurulması gerekmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise; adet döngüsüdür. Kürtaj sonrasında 45 gün sonunda dahi adet kanaması meydana gelmemiş ise muhakkak bir uzmana başvurulmalıdır.

Kürtaj işlemi gebeliğin 10’uncu haftasında gerçekleştirilmiş ise genellikle ilk bir hafta lekelenme tarzında kanamalar oluşabilmektedir. Ancak bu kanamalarda parça ya da pıhtı dikkati çekerse zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır. Bu tablolar risk tablolarıdır. Bu nedenle kürtaj sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardır. Çeşitli durumlarda kürtaj sonrasında kanama gözükmez. Ancak beş günün ardından lekelenme tarzında akıntılar gelebilmektedir. Bu tarihten itibaren ortalama 6 hafta sonra adet kanamaları başlamaktadır.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir konu başlığında ele alınacak bir diğer önemli konu cinsel ilişkidir. Kürtaj sonrasında iyileşme döneminin bitmesine kadar cinsel ilişki yasaktır. Bu iyileşme süreci ortalama 10 gündür. Bu süre boyunca doktor kontrolleri ve izni dışında cinsel ilişki başlamamalıdır. İyileşme dönemi öncesinde cinsel ilişkinin başlaması enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Ancak düşük ya da ölü bebek gibi nedenlerden kaynaklı olarak kürtaj işlemi yapılmışsa ortalama en az 3 ay süre ile ali planlaması yapılarak korunma yöntemleri önerilmektedir. Böylece bu süre içerisinde rahimin kendini yeniden toplaması sağlanmaktadır.

Kürtaj sonrasında hastanın banyo yapmasına izin verilmektedir. Ancak operasyon sonrasında oluşabilecek enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi için 15 gün boyunca yalnızca ayakta duş alması önerilmektedir. Yani vajinal duş yapılması kesinlikle önerilmemektedir.

Kürtaj işleminin genel anestezi altında yapıldığı durumlarda, hastalarda ilk gün sersemlik hissi, halsizlik, kusma, kasık ağrısı ve hafif kanamalar görülebilmektedir. Bu durumlar tamamen kabul edilebilir tablolardır. Bu tür şikayetler genellikle 1 ila 2 saat içerisinde kendiliğinden azalmaktadır. Özellikle kanama şikayetleri de azalarak devam etmekte ve kendiliğinden kesilmektedir. İşlem sonrasında hissedilen kasık ağrıları için de; hekim tarafından reçete edilen ağrı keçici ilaçlar ve antibiyotikler düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Böylece operasyon sonrasında hissedilen ağrıların ve oluşabilecek enfeksiyon risklerinin önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir başlığı altında en çok merak edilen konu spiralin takılma süresidir. Spiral uygulamaları kürtaj işlemlerinin hemen ardından hatta aynı işlem sırasında rahatlıkla takılabilmektedir. Ancak işlem sonrasında yaptırmayı unutan hastalar, bir sonraki normal adet dönemi içerisinde spiral uygulaması yaptırabilirler.

Spiral uygulamasının normal bir şekilde yapılabilmesi rahim ağzında ya da girişinde yara veya iltihap bulgularının olmaması gerekmektedir. Bu bulguların olması halinde, ilk olarak bu bulguların tedavisinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca spiral uygulaması öncesinde, kişilerde daha önceden gelişmiş adet düzensizlikleri ya da kasık ağrılarının olmaması gerekmektedir.

Bayılma, 2 haftadan uzun süren kanamalar, 2 haftadan uzun süren kramp şeklinde ağrılar, adet süresinden daha uzun ve fazla kanamalar, şiddetli ve artış gösteren kasık ağrıları, yüksek ateş, kötü kokulu akıntı ve pıhtı ya da parçalı kanamalar adet sonrasında riskli tabloları oluşturmaktadır.

Bu tablolar kürtaj sonrasında dikkat edilmesi ve özellikle hekime başvurulması gereken en önemli noktalardır. Yani hayati önem taşımaktadır. Bu komplikasyonların gelişme oranları oldukça düşüktür. Ancak bu gibi durumlar ile karşılaşılması halinde hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.