Büyükdere Cad. Osman Apt. No:58 Daire:16 Kat:7 MECİDİYEKÖY (Mecidiyeköy otobüs duraklarındaki Tavuk Dünyası üstü)
kürtaj nasıl yapılır

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır

Hamile kalmak ya da bebek sahibi olmak çoğu kadının hayalini kurduğu ve yaşamak istediği bir durumdur. Fakat bazen gebelik isteyerek değil, istemeden ya da planlanmadan gerçekleşebilir. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmanın tek yolu da kürtajdır. Kürtaj; anlam olarak kazımak manasına gelmektedir. Yani kürtaj işleminde rahim içi kazınmaktadır. Özellikle kadınların kafasında soru işareti uyandıran ve tedirgin eden kürtaj işlemi nasıl yapılır ve kürtaj hakkında merak edilen tüm bilgileri detayları ile birlikte bu yazımızda sizlere aktarmaya çalışacağız. Kürtaj işlemi hakkında merak ettiğiniz tüm soruları ve cevaplarını bulabileceğiniz yazımıza birlikte göz atalım.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Kürtaj işlemi halk arasında bebek aldırma olarak tanımlansa da, yalnızca istenmeyen gebelikleri sonlandırma amacıyla kullanılan bir yöntem değildir. Hamileliğin ilk zamanlarında görülebilen gebelik kesesinin gelişimini tamamlayamaması, gebelik kesesinde tespit edilen anomali veya bebeğin kalbinin durması gibi durumlarda da kürtaj yapılması gerekmektedir. Ayrıca rahim ile ilgili yaşanan diğer hastalıklar ve anormal durumlarda rahim içinden parça alınması veya temizlenmesi için de kürtaj işlemine başvurulmaktadır.

Kürtaj İşlemi Kimlere Yapılır? Süresi Var mıdır?

Kürtaj işlemi ülkemizde yasal olan bir işlem olması ile birlikte, tamamen hasta rızasıyla yapılmaktadır. 18 yaşından büyük ve evli olan kadınlar, eşlerinin onay ve imzası ile birlikte kürtaj olabilmektedir. 18 yaşından büyük fakat bekâr olan kadınlar ise kendi rızaları ile kürtaj olabilmektedir. Kürtaj işleminin gerçekleştirilebilmesi için gebeliğin ilk 10 haftası içerisinde olunması gerekmektedir. 10. haftayı geçen gebeliklerin kürtaj ile alınması durumunda anne sağlığı riske atılmış olacaktır. Bu yüzden kürtaj yaptırmayı düşünen kadınların gebeliğin ilk 10 haftasını geçirmemesi önemle belirtilmektedir.

Fakat bazı özel durumlarda, 10. haftasını geçen gebelikler için de kürtaj işlemine başvurulmaktadır. Annenin sağlığını tehlikeye atan durumlar, bebekte tespit edilen down sendromu, gebelik kesesinde meydana gelen anomaliler veya tecavüz sonucu meydana gelen gebelikler için hastane heyeti ve kişilerin onayı ile kürtaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtaj Öncesinde Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Kürtaj işlemi mutlaka Sağlık Bakanlığından ruhsatlı muayenehane, klinik veya hastanede bu konuda tecrübeli jinekolog tarafından yapılmalı. Kürtaj öncesi hasta kan grubunu bilmeli. Gerekirse başka kan testleri de yapılır. Kürtaj işleminin mutlaka tam teşekküllü bir hastanede yapılması gerekmektedir. Bunun için kürtaj olmaya karar veren kadınların, kürtaj işlemi öncesinde yaptırması gereken birtakım testler bulunmaktadır. Bu testler arasında kan sayımı, kan pıhtılaşması ve kan grubu belirlenmesi yer almaktadır. Özellikle kan uyuşmazlığı bulunan hastaların, kürtaj sonrasında koruyucu iğne olmaları gerekmektedir. Kürtaj öncesinde genital bölgede enfeksiyon durumu varsa; antibiyotik kullanımı ile enfeksiyon tedavi edilmeli, kürtaj işlemi enfeksiyon tedavi edildikten sonra gerçekleştirilmelidir.

Kürtaj İşlemi İçin Uygulanan Anestezi Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj işlemi anestezi altında gerçekleştirilen bir yöntemdir. Anestezi yöntemi hastanın tercihine göre ister lokal, isterse de genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Genel anestezi altında gerçekleştirilecek kürtaj için, öncelikle hastanın genel anesteziye uygun olup olmadığı anestezi uzmanı tarafından değerlendirilmektedir. Genel anesteziye engeli olmayan kişilerin, kürtaj öncesinde en az 6 saat aç olması gerekmektedir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen kürtaj yönteminde, hastalar tamamen uyutulur ve işlem sırasında hiçbir şey duymazlar. Bunun dışında lokal anestezi altında kürtaj olmak isteyen hastaların ise, yalnızca rahim ağzı uyuşturulur ve hastaya işlem sırasında ağrı kesici verilir. Lokal anestezi ile kürtaj sonrasında hasta daha kısa sürede ayaklanır ve evine dönebilir. Genel anestezi altında gerçekleşen kürtaj sonrasında hastanın kendine gelmesi 1 saati bulabilmektedir. Kürtajda uygulanacak anestezi şekline doktor ve hasta birlikte karar vermeli. Son yıllarda Sedasyon + lokal rahat ve kısa işlem olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Kürtaj İşlemi Nasıl Uygulanır Ve Ne Kadar Sürer?

Kürtaj işlemi toplamda 10 ile 20 dakika kadar kısa sürede gerçekleştirilen bir yöntemdir. Kürtaj işlemi uygulanışı ise sırayla şu şekildedir;

• Öncelikle hasta muayene masasına yatırılır.

• Rahim ağzına spekulum aleti yerleştirilir ve rahim içi özel solüsyonlarla dezenfekte edilir. Bu işlem sırasında hasta kesinlikle ağrı hissetmeyecektir.

• Hastanın anestezi tercihi lokal ise, bu esnada rahim ağzına iğne vurularak uyuşturulur. Fakat anestezi tercihi genel olan hastalara, anestezi uzmanı tarafından kolundan ilaç verilmek suretiyle hasta tamamen uyutulur. Bu sayede hasta işlem sırasında hiçbir şey görmez ve hissetmez.

• Kürtaj işleminde kullanılan ve en çok tercih edilen yöntem vakumdur. Vakum yönteminde plastik kanül ve plastik enjektörler kullanılır. Oldukça ince olan plastik kanül rahim ağzından içeriye sokulur ve enjektör sayesinde rahim içinde var olan gebelik emilerek çekilir. Bir diğer yöntem ise kürettir. Küçük çay kaşığına benzeyen metal aletler ile rahim içi kazınarak temizlenir. Fakat bu yöntem vakum yöntemi kadar kolay olmadığından tercih edilmektedir.

• Rahim içi vakum yöntemiyle tamamen temizlendikten sonra rahim ağzına yerleştirilen spekulum çıkartılır.

• Genel anestezi uygulanan hastalar işlem sonrasında hemen uyandırılır. Hastanın kendine gelmesi yaklaşık 1 saat sürecektir. Lokal anestezi alan hastalar ise işlem sonrasında 5 dakika kadar dinlendirildikten sonra ayağa kalkabilmektedir.

• Kürtaj işlemi bittikten sonra ultrason ile rahim içinin temizlenip temizlenmediği mutlaka kontrol edilmektedir.

Kürtaj İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj işlemi oldukça basit bir işlemdir ve hastalar işlem sonrasında günlük hayatına kolaylıkla devam edebilirler. Kürtaj işlemi sonrasında hastaların kasık bölgesinde hafif bir ağrı veya az miktarda kanama yaşamaları beklenilen bir durumdur. Kanamalar 1-2 gün ya da 1 hafta hafif bir şekilde görülebileceği gibi, bazı kişilerde hiç kanama görülmemektedir. İşlem sonrasında hastalara kullanması için genellikle ağrı kesici ve antibiyotik ilaç verilmektedir. Kürtaj sonrasında hastaların; beklenmeyen yüksek ateş, geçmeyen şiddetli kasık ağrısı ve gittikçe artan aşırı kanama görmesi durumunda, acilen doktora başvurmaları gerekmektedir.