Büyükdere Cad. Osman Apt. No:58 Daire:16 Kat:7 MECİDİYEKÖY (Mecidiyeköy otobüs duraklarındaki Tavuk Dünyası üstü)
kürtaj riskleri

Kürtaj Hangi Risk Faktörlerini Açığa Çıkarır?

Kürtaj halk arasında daha çok istenmeyen veya sorunlu gebeliğin sonlandırılması olarak bilinir. Tıbbi anlamıyla kürtaj ise daha kapsamlıdır. Rahimden herhangi istenmeyen bir dokunun kazınarak çıkarılmasına kürtaj denir. Anne adayı sorunlu bir gebelik geçirmiş veya düşük yapmış olabilir. Bu durumlardan sonra rahim içerisinde kalan bebek ile ilgili materyaller temizlenir. Aksi halde anne sağlığı ve daha sonraki gebelikler açısından sorun teşkil edebilir. Bu işlemlerin tümüne kürtaj denir. Peki kürtaj hangi durumlarda yapılır?

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır? Kürtaj Kanunu Nedir?

Kürtajın hukuki temeline bakacak olursak eğer konuyla ilgili anayasamızda bulunan 2827 numaralı aile planlaması yasasına bakmak gerekir. Kürtaj kanunu olarak da bilinen bu kanun aile planlamasıyla ilgili esasları içermektedir. Kürtaj en son ne zaman yapılır sorusunun cevabını bu kanun içermektedir. Anayasaya göre gebelik eğer 10. haftasını doldurmamışsa ve eşlerden her iki tarafın da rızası varsa kürtaj gerçekleştirilebilir. Yani 10 haftayı doldurmuş bir gebelik eşlerin her ikisinin de rızası olsa da kanunen sonlandırılamaz. Fakat burada önemli olan bir diğer husus devreye girer. Gebelik 10. haftasını doldurmuş olsa bile eğer anne karnındaki bebeğin hayati tehlikesi varsa veya bu gebelik annenin hayatını tehlikeye sokuyorsa uzman doktorlardan oluşan bir heyet toplanır. Heyetin ve eşlerin kararı ile gebelik sonlandırılabilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Bebek aldırma ile ilgili insanların akıllarında “kürtaj nasıl yapılır?”, “acı verir mi?”, “kürtajın riskleri nelerdir?” gibi sorular sıkça oluşmaktadır. Kürtaj az riskli ve ağrısız bir operasyondur. Kürtaj için doktora başvurulduğunda gerekli hukuki şartlar karşılanıyorsa süreç başlar. Kadın doğum uzmanı gerekli testleri ve incelemeleri yapar. Bebek ultrason ile izlenir ve gerekli teşhisler konur. Uygulanacak işlemin kürtaj olacak kadında oluşturabileceği sorunlar araştırılır. Bu basamaklarda sorun çıkmaması halinde işleme başlanır.

Kürtaj bölgesel veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. Herhangi bir cerrahi kesik açılmaz. İşlem doğum kanalı üzerinden gerçekleştirilir. Önceleri bu işlem için küret adı verilen metal aletler kullanılıyordu. Rahim ağzından girilerek bebek ve bebeğe ait yapılar kazınarak çıkarılıyordur. Yeni geliştirilen vakum yöntemi sayesinde küret artık pek kullanılmıyor. Vakum yönteminde ise kurşun kalem boyutunda enjektörler kullanılır. Yine rahim ağızından girilerek bebek ve bebeğe ait yapılar bu enjektör sayesinde vakumlanarak alınır. Doktor antibiyotik ve kanama önleyici ilaç tedavisine başlayabilir. 1 hafta sonra hasta operasyon geçirmiş kadının rahmi ultrasonla tekrar incelenir. Bu işlem rahimde bebeğe ait yapıların kalıp kalmadığını kontrol etmek amacıyladır.

Kürtajdan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtajdan sonra aynı gün duş almak mümkündür. Fakat duş ayakta alınmalıdır. Küvet, havuz gibi durgun sular kullanılmamalıdır. Aksi halde enfeksiyon riski oluşabilir. 4-5 gün hafif ağrı ve bir hafta kadar hafif kanama görülmesi normaldir. Kanamlar esnasında tampon değil ped kullanılmalıdır. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Kürtaj cinsel sonrası ilişki iki hafta süre ile önerilmez. İlk adet kanaması genellikle 4-6 hafta kadar sonra görülür. Bu durum dikkate alınmalıdır. Beklenmeyen bir durum görüldüğünde uzman doktora vakit kaybetmeden başvurmak gerekir.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Riski az olan bir operasyon olmakla birlikte kürtajın bütün aşamaları uzman doktor tarafından tam teşekküllü şartlarda gerçekleştirilmesi gerekir. Özellikle enfeksiyon açısından risk oluşturduğu için kullanılan bütün aletlerin sterilizasyonunun uzman ellerde sağlanmış olması gerekmektedir. Sağlıksız koşullarda gerçekleştirilen kürtaj girişimleri ciddi problemlere sebep olabilir. Aynı zamanda unutulmamalıdır bütün önlemler alınsa bile birçok operasyon gibi riskleri mevcuttur.

Enfeksiyon, kürtaj operasyonlarında en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Genellikle sebebi uygunsuz koşullarda gerçekleştirilmiş operasyonlardır. Enfeksiyon operasyon sonrası da gelişebilir. Bunun önüne geçebilmek hastanın elindedir. Temizliğe dikkat edilmelidir. Doktorun önerdiği antibiyotikler aksatılmadan kullanılmalıdır.

Asherman sendromu olarak adlandırılan durum rahim duvarlarının yapışmasını ifade eder. Bu durumun sebebi rahim iç duvarının fazla zarar görmesidir. Yaranın iki ucunun birbirine yapışması gibi rahim duvarları da birbirine yapışır. “Kürtaj sonrası hamile kalınır mı?” sorusunu tam da bu noktada sormak gerekir. Normal şartlar altında sorunun cevabı “Evet hamile kalınabilir” olacaktır fakat Asherman sendromu gibi bazı durumlarda kısırlık gelişebilir.

Rahim duvarının hasarlanması kürtajın bir diğer riskidir. Rahime fiziksel müdahalede bulunulduğundan buradaki canlı yapılar zarar görebilir. Kullanılan aletlere bağlı olarak rahim duvarı ve rahim ağızı hatta diğer iç organlar zarar görebilir. Bu risk son derece düşüktür.

Hormonal bozukluklar görülür. Kadınlarda âdetin, gebeliğin her evresinde bazı hormonlar fazla miktarda üretilir. Gebeliğin beklenmedik şekilde bir anda sonlandırılması vücutta bir dengesizliğe yol açacaktır. Bu durumda ruhsal sıkıntılar, bunalımlar baş gösterebilir.

Bütün bu risklerin yanında operasyon sırasında kullanılan anestezik madde, kullanılan ilaçlara ve diğer etkenlere bağlı olarak bazı problemler de ortaya çıkabilir. Hastanın yapması gereken operasyon sonrasında da son derece dikkatli olarak beklenmedik durumları doktoruna bildirmesidir.