Büyükdere Cad.Osman Apt.No 58 Daire 16 Kat 7 MECİDİYEKÖY(Mecidiyeköy otobüs duraklarındaki simit sarayı üstü)

Kürtaj Fiyatları 2018

Kürtaj Fiyatları 2018

Kürtaj cerrahi küçük müdahale grubunda bir işlemdir. Kürtaj fiyatı her yıl Türk Tabipler Birliği tarafından belirlenir.Belirlenen ücret asgari değeridir.Kürtajda uygulanacak anestezi şekli ve gebelik haftasının ne kadar olduğu fiyatı belirler.İnternet üstünden fiyat bilgisi etik açıdan verilmemektedir.Detaylı bilgi için 02122381717 veya 05424575265 nolu telefonlardan bilgi alabilir, whatsapp’tan yazabilirsiniz. aysedarama@yahoo.com adresine mail atabilirsiniz.
 
Kürtaj arzu edilmeyen gebeliğin sonlandırılma işlemidir.Tıpda D&C olarak simgelendirilir.Halk arasında kürtaj,küretaj olarak bilinir.Küretajın anlamı kazımakdır.Ama günümüzde küretaj kazıyarak yapılmamaktadır.Vakumla yapılır.Güçlü vakum yapan modern cihazlar kullanılarak işlem 5 dakika gibi kısa sürede sonuçlandırılır.Ayrıca vakum kullanılarak yapılan müdahalelerde de komplikasyon oranı eski yönteme göre çok çok azdır.Vakumla yapılan işlemlerde rahim iç tabakası  kazınmadığı için adetden kesilme,yeniden gebe kalamama gibi durumlarla artık karşılaşmıyoruz denebilir.
 
D&C (Dilatasyon ve Küretaj) kadın hastalıkları ve doğum uzmanları(jinekolog) tarafından yapılır.Bu işlem yetkisi olmayan kişiler tarafından yapılmamalı. Kürtaj muayenehane,klinik ve hastanede yapılabilir.İşlemin yapılacağı yeri belirlemede en önemli faktör uygulanacak anestezi şeklidir.Genel anestezi uygulanacaksa ameliyathane şartları olmalı.Sedasyon ve lokal anestezi muayenehanede uygulanabilir.Bir diğer belirleyici faktörde hastanın isteğidir. Kürtaj işlemi ülkemizde 10 haftaya kadar yasal olarak yapılmaktadır.10 haftaya kadar olan gebeliklerde bekar ise kişinin kendi onayı yeterlidir.18 yaş altı kişilerin ise ebeveynlerden birinin onayı şarttır .Evli çiftlerde eş onayı da gerekir.10 haftayı aşan gebeliklerde embriyo,fetüs ölü ise veya yaşamla kabil olmayan bir hastalığı taşıyor,anomalileri varsa bu konuda yetkili kurulun vereceği heyet raporuna dayanılarak gebelik hastanede yatış yapılarak sonlandırılır.
 
Gebeliği sonlandırmanın  ,ülkemizde tek yöntemi D&C işlemidir.İnternette bulunan düşük yaptıran ilaçlar olarak geçen yönteme itibar etmemeli.Bu ilaçlar belki ufak kanamalara sebep olabilir ama gebeliğin sonlandırılmasını ve düşüğü gerçekleştirmez.Aksine beklerken,ümit ederken gebeliğin büyümesine yasal sürenin geçmesine sebep olur. Kürtaj  işleminde önce hasta muayene edilir ve gebe olup olmadığı kesinleştirilir.Bunun için jinekolojik muayene,ultrason gerekirse kan testi yapılır.Gebelik tesbiti yapıldıktan sonra ve sonlandırılması isteniyorsa hasta ¾ saat aç olmalı.Anestezi şekline doktor ve hasta birlikte karar vererek muayenenin akabinde gebelik sonlandırılabilir.Vakumla müdahale gebelik büyüklüğüne göre 5-10 dakika sürer.Hasta bir saat dinlendikten sonra günlük hayata dönebilir.İşlemden sonra doktorun önerilerine uymalı ve verilen ilaçları düzenli kullanmalı.
 
Bir kadının kürtaj yaptırdığı daha sonraki yıllardaki muayene sırasında anlaşılmaz.Ancak işlemden sonraki 3-5 gün içinde  jinekolojik muayenede doktor tarafından anlaşılabilir. Kürtaj sonrası bir iki hafta hafif,orta şiddetde kanama olabilir.Bazen hiç kanama olmayabilir. Sorun olup olmadığı için mutlaka kontrol yapılmalı.