Büyükdere Cad. Osman Apt. No:58 Daire:16 Kat:7 MECİDİYEKÖY (Mecidiyeköy otobüs duraklarındaki Tavuk Dünyası üstü)
Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Uygulanmaktadır

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Uygulanmaktadır?

Kızlık zarı vajina girişindeki bir dokudur. Bu doku oldukça ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Damarlanma yapısı az olan bu doku “Hymen” olarak adlandırılmaktadır. Vajina girişinde iç dudağa ortalama 1 – 1,5 cm yakınlıkta bulunan bu zar tabakası arasından adet kanamaları ve diğer vajinal sıvıların akışı sağlanmaktadır.

Her kadında değişik delik ya da delikçik şekillerine sahip olan kızlık zarı, genellikle cinsel ilişki esnasında zarar görerek yırtılmalar oluşmakta ve kanamaya neden olmaktadır. Bu nedenle kızlık zarının bekareti simgelediğini ve Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Uygulanmaktadır sorusunun sıklıkla araştırıldığını söyleyebiliriz.

Toplumda sosyokültürel açıdan önemli bir yer tutmakta olan kızlık zarı bekaret olgusu nedeni ile oldukça hassas bir konu olarak ele alınmaktadır. Bu nedenle kızlık zarının hasar görmesi ya da yırtılması bekaretin bozulması olarak algılandığı için, sosyal açıdan yaşanılacak sorunların önüne geçilmesi için kızlık zarının onarılması talep edilebilmektedir. Bu nedenle Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Uygulanmaktadır konu başlığının toplumumuzda önemli bir yer tuttuğunu ifade edebiliriz.

Kızlık zarı kadının ilk cinsel birlikteliği esnasında yırtılarak bir kanamanın gerçekleştirmesi beklenen dokudur. Ancak bu cinsel ilişki esnasında kızlık zarından bir kanama gelmesi beklenirken, bu durum her kadında aynı olmamaktadır. Bu durum kişisel problemleri beraberinde getirebildiği gibi kızlık zarının farklı şekil ve tiplerde olduğunun da anlamını taşımaktadır.

Kadınlarda kızlık zarı yani hymen farklı şekil, yapı ve tiplerde olabilmektedir. Bazı tipleri elastik bir yapıdadır ve cinsel birleşme esnasında yırtılmamaktadır. Bazı kızlık zarı tiplerinin damarsız olması nedeni ile de yırtılma esnasında yok denilecek kadar az ya da çok hiç kanamalar olmamaktadır.

Kızlık zarındaki anatomik farklılıklar ve yapısal türleri birbirinden farklılık gösterse de; kızlık zarının dikimindeki yani tamirindeki asıl amaç cinsel birliktelik esnasında tekrar kanama meydana getirmektir. Böylece toplumdaki sosyokültürel sorunların önüne geçilmek istenmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılmaktadır?

Hymen yani kızlık zarının yırtılması sonrasında dikilerek onarılabilen bir yapıya sahiptir. Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Uygulanmaktadır konu başlığında unutulmaması gereken en önemli husus; kızlık zarı operasyonlarındaki başarı oranı hastanın dokularının işleme vereceği reaksiyona göre değişiklik göstermektedir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikiminde ve onarımında yaygın olarak tercih edilen işlem, zarın kalıcı bir şekilde tamir edilmesidir. Bu yöntem uzun ömürlü bir işlemdir. Bu yöntemle onarılmış kızlık zarı sonrasında aylar sonrasında dahi ilişkiye girilse vajinal kanama gerçekleşmektedir. Bu operasyon genellikle uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Vajen dokusu aracılığı ile yeni bir kızlık zarının oluşturulmasını amaçlayan bir işlemdir.

Hymen ameliyatlarında hastanın kızlık zarı flep yöntemi ile onarılmaktadır. Bu operasyonda kızlık zarının olduğu alanda ince bir zar biçimindeki doku kaldırılarak vajinanın giriş kanalı daraltılmaktadır. Bu yöntem aracılığı ile cinsel birliktelik hangi zaman diliminde olursa olsun, vajinada kanama gerçekleşmektedir. Yani işlemin bir süresi yoktur. Bu nedenle kalıcı bir teknik diyebiliriz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikiminde kullanılan tekniklerdeki bir diğer yöntem ise; zarın geçici dikiş tekniği ile onarılması işlemidir. Bu işlem ortalama cinsel birliktelikten 3 gün önce yapılmakta ve ilişki esnasında vajina kanamasına olanak sunulmaktadır.

Bu operasyonda kızlık zarındaki yırtılan dokular bir araya getirilerek yeniden dikilmektedir. Ortalama 3 ila 4  gün içerisinde cinsel birleşme sağlanmazsa dikişler kendi kendine emilim göstermektedir. Daha sonrasında ise kızlık zarı dikilmeden önceki haline dönmektedir. Bu nedenle cinsel birlikteliğin daha uzun bir süre sonra gerçekleşeceği durumlarda kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi tercih edilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Uygulanmaktadır başlığı altında merak edilen bir diğer konu ise iyileşme sürecidir. Operasyonlardan sonra çok kısa bir süre içerisinde günlük yaşama dönülebilmektedir. Yani kızlık zarı dikimi sonrasında yatak istirahatine gerek yoktur. Lokal anestezi eşliğinde yapılan işlemlerden ortalama 1 saat sonra hasta taburcu edilmektedir. Genel anestezi eşliğinde yapılan işlemlerde hastalar; 4 ila 5 saat herhangi bir şey yemeden ve içmeden gözetim altında tutulmaktadır. Ancak günlük yaşam içerisindeki zorlayıcı hareketlerden uzak durulması gerekmektedir. Vajen girişine herhangi bir şekilde dışardan müdahale edilmemelidir.

Kızlık zarı ameliyatları genellikle güvenilir ve başarı oranı yüksek operasyonlardır. Ancak komplikasyon riski her ne kadar düşük olsa da yanma ve şişkinlik gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Ayrıca ameliyat sonrasında görülen şişlik ve ödem gibi şikayetler birkaç gün sonrasında kendiliğinden dinmektedir.

Kızlık zarı dikimine başvurmadan önce muhakkak muayene olunması şarttır. Çünkü cinsel ilişki esnasında görülen her kanama kızlık zarı kanaması değildir. Bazı dokulardaki sıyrıklar kanamalara neden olabilmektedir. Ayrıca yukarıda da belirtildiği gibi kızlık zarının tiplerine bağlı olarak kanama durumunun gerçekleşmemesi ya da esneklik nedeni ile yırtılma durumunun olmaması gibi tablolarda bulunmaktadır. Bu durumlar kadından kadına değişkenlik göstermektedir. Ayrıca esnek olan kızlık zarları ise; yalnızca doğum esnasında yırtılmaktadır. Bu nedenle kızlık zarı dikimi öncesinde muhakkak uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerektiğinin altı çizilebilir.